Okráda Apple zvyšok sveta prehnanými cenami?

Spojené kráľovstvo, Európa, Kanada a Austrália doplácajú na nepriaznivé ekonomické časy.

Apple 18. októbra uviedla na trh nové modely iPad Pro a redizajnovaný základný iPad, ale v rámci pozitívnych oznámení v tichosti upravila aj ceny všetkých svojich iPadov na celom svete, okrem USA.

To je skvelá správa pre amerických zákazníkov, ale nie taká skvelá pre všetkých ostatných, ktorí teraz musia zaplatiť až o 500 £ / 445 € / 550 C$ / 200 A$ viac, aby získali iPad Pro.

Nedá sa poprieť, že toto zvýšenie cien súvisí s kolísaním mien, pričom všetky uvedené meny v posledných mesiacoch voči doláru klesli. Zvyšovanie cien nie je neočakávané – je však obzvlášť ťažké prehltnúť to v čase, keď životné náklady rastú najrýchlejšie za posledných 40 rokov a inflácia prudko stúpa.

Nie sú to len rastúce ceny potravín a vyššie náklady na energie, ktorým sa musíme prispôsobiť. Ostatné tovary, najmä tie, ktoré sa dovážajú, nás budú stáť oveľa viac ako doteraz. Faktom je, že ceny rastú a náklady na nákup amerického tovaru v Európe a inde sú vyššie ako po celé desaťročia.

Okráda Apple všetkých mimo USA?

Je pozoruhodné, že ceny v USA sa nezvýšili napriek vplyvu rôznych problémov s dodávkami a výrobou, ktoré sa vyskytli v postpandemickom období. Skeptik by mohol naznačovať, že Apple uprednostnil svoj domáci trh a zvýšil ceny v zahraničí, aby udržal ceny v USA stabilné.

Na druhej strane, možno výpočty spoločnosti Apple skutočne sedia. Ak sa k aktuálnym americkým cenám pripočítajú miestne dane (v USA sa daň pripočítava na mieste predaja), dostanete čísla, ktoré sú oveľa bližšie napríklad k európskym cenám. Stále je však vidieť dodatočné náklady, ktoré by Apple nepochybne označila ako „náklady na podnikanie vo vašej krajine“.

Nemôžeme teda viniť Apple za to, že rôzne meny voči doláru klesli, ale môžeme spochybniť čokoľvek nad výslednou cenou po prepočítaní meny a pripočítaní miestnych daní. Pozrime sa na čísla. V Európe stojí základný iPad 9. generácie 429 € a cena najvyššej konfigurácie iPad Pro je 3 024 €. Ceny týchto modelov boli začiatkom roka 379 € a 2 579 €. To je nárast o 50 € a 445 €. V posledných mesiacoch klesol aj kurz eura voči doláru. Dnes si za 1 € kúpite 0,98 $. Ešte 1. januára by ste za svoje 1 € dostali 1,14 €. Takže máme teraz vyššie ceny na základe hodnoty eura voči doláru.

Ak žijete mimo USA, iPad teraz stojí oveľa viac.

Kto je na vine?

Nemôžeme sa vyhnúť skutočnosti, že kolísanie mien je významným faktorom zvyšovania cien na celom svete. Ak k tejto už aj tak nadsadenej cene pripočítate daň, výrazne sa zvýši suma, ktorú máte zaplatiť.

V hre je však viac ako len kolísanie meny a daň. Zdá sa, že pri základnom iPade sa Apple snažila znížiť nárast ceny, zatiaľ čo pri modeloch iPad Pro došlo k reálnemu nárastu ceny, ktorý presahuje všetko, čo sa dá vysvetliť menovou konverziou. Predpokladáme, že dodatočné náklady súvisia s cenou podnikania v jednotlivých krajinách, ako aj s ďalšími faktormi, ako sú vysoké ceny pohonných hmôt a náklady na dovoz tovaru z Číny a iných krajín.

Mimo USA sme mali niekoľko rokov relatívne cenovo dostupné produkty Apple. Teraz vstupujeme do obdobia cenovej nedostupnosti, čo bude mať pre spoločnosť určite dôsledky. Apple už mala povesť dodávateľa prémiových produktov. Teraz musí svoje drahé zariadenia naozaj urobiť tak, aby stáli za tie peniaze.