Aktuálna ponuka iPadov: Pre každého niečo, alebo iba neprehľadný chaos?

Uvedenie nového iPadu Pro a základného iPadu znamená, že ponuka iPadov je najširšia za posledné roky. Veľký výber modelov, nejednotné funkcie a mätúca kompatibilita s príslušenstvom môžu byť pre zákazníkov hľadajúcich nový iPad zdrojom problémov.

Aká je aktuálna ponuka iPadov od Apple?

Ak ich zoradíme podľa ceny vyzerá to takto:

  • iPad 9: 429 €
  • iPad 10: 579 €
  • iPad mini: 649 €
  • iPad Air: 749 €
  • 11-palcový iPad Pro: 1 049 €
  • 12,9-palcový iPad Pro: 1 449 €

Situácia sa samozrejme môže ešte viac zamotať, keď začneme uvažovať o rôznych konfiguráciách, ale zostaňme pri základných modeloch.

iPad 9

Ešte nedávno to bolo jednoduché. Ak ma niekto požiadal o radu, položil som mu niekoľko otázok a zvyčajne som ho nasmeroval na jeden z dvoch extrémov. Ak chcete iPad len na každodenné potreby, ste spokojní s malou obrazovkou a nepotrebujete žiadnu z Pro funkcií, kúpte si základný model (ale s väčším úložiskom). Ak potrebujete jednu alebo viac Pro funkcií a/alebo chcete veľkú obrazovku (a môžete si ju dovoliť), kúpte si 12,9-palcový iPad Pro.

Avšak po uvedení iPadu 10 na trh iPad 9 teraz vyzerá dosť staromódne.

iPad 10

Ak vám modernejší dizajn stojí za príplatok, potom je to logická voľba. Je to len dosť veľký cenový skok za krajšiu obrazovku a niektoré vylepšenia, ktoré pravdepodobne nemajú veľký význam pre bežného používateľa iPadu.

Toto je tiež jediný model, ktorý si môžete kúpiť, ak chcete prednú kameru na správnom mieste.

iPad mini

S cenou o sedemdesiat eur vyššou ako za iPad 10 musíte naozaj túžiť po kompaktných rozmeroch. To je doslova jediný dôvod, prečo má zmysel kupovať tento model.

iPad Air

Tu sa veci začínajú zamotávať. Začnete tým, že sa pozriete na základný model a potom si poviete, že len za n eur navyše by ste mohli mať funkcie X, Y a Z. Ale ak sa chystáte minúť o n eur viac, potom len za n eur navyše by ste mohli prejsť na ďalší model a tak ďalej.

Ak sa teda niekto nechal presvedčiť, že radšej minie ďalších 150 € za iPad 10 ako za iPad 9, potom musí začať uvažovať o tom, či by nemal zmysel ďalší nárast o 170 € za iPad Air. Čo tak trochu zmysel má aj nemá…

Okey, dostanete čip M1, ale to je pre väčšinu používateľov nepodstatné. Získate lepšiu kompatibilitu s príslušenstvom, čo môže byť relevantné, ak chcete Apple Pencil (2. generáciu oproti 1. generácii) alebo klávesnicu (Magic Keyboard a Smart Keyboard Folio). Displej je lepší (P3 namiesto sRGB) a získate aj antireflexnú vrstvu, čo je drobnosť, ktorá môže mať veľký význam.

Stojí to všetko za 170 €? Air stojí takmer dvakrát toľko ako iPad 9, na ktorý sme sa pozerali na začiatku? To môžete rozhodnúť len vy.

11-palcový iPad Pro

Čo tak prejsť z iPadu Air na 11-palcový iPad Pro? Tu sa veci vyjasňujú. Povedal by som, že Pro funkcie patria do kategórie „viem, že ich potrebujem“. Čip M2 oproti M1. ProMotion. Ultraširokouhlý fotoaparát. Thunderbolt/USB 4. Podpora ProRes. Viac úložiska. Ak ste bežný užívateľ a nie ste veľmi zainteresovaný do videa, pravdepodobne nič z toho nepotrebujete.

12,9-palcový iPad Pro

Možno potrebujete Pro funkcie a chcete väčšiu obrazovku, alebo jednoducho chcete väčšiu obrazovku. V ponuke iPadov nie je ekvivalent iPhonu 14 Plus, takže ak chcete len väčšiu obrazovku, budete si musieť zaplatiť za všetky funkcie Pro, aby ste ju získali.

Čo by urobil Steve?

Otázka na zamyslenie, vychádza zo všetkých situácií, o ktorých ľudia s istotou tvrdia, že by sa nikdy nestali, keby bol Steve nažive. Pri návrate spoluzakladateľa Apple do spoločnosti im však slávne povedal, že ich ponuka počítačov Mac je čístý chaos, a nakreslil mriežku 2×2: spotrebiteľský/profesionálny a stolný/prenosný. Spoločnosť podľa neho potrebovala „štyri skvelé produkty“.

To je presne to, čo Apple v súčasnosti robí so svojím portfóliom iPhonov, aj keď stále ešte len zisťuje, ktoré štyri modely by to mali byť.

Problém je v tom, ako by sme súčasnú radu iPadov zúžili len na štyri modely? Myslím, že práve tu by mohol zvíťaziť argument „pre každého niečo“. Okrem toho sa Apple neriadi vlastným úsudkom. Každý model existuje, pretože existujú finančné dáta, ktoré potvrdzujú, že spoločnosti prináša viac peňazí, ako keby bol odstránený a zákazníci by si museli vybrať medzi ďalšou vyššou alebo nižšou verziou.

Krátky prehľad dôvodov existencie jednotlivých modelov

iPad 9 (429 €): Apple potrebuje základný model za túto cenu. Navyše, ak sa chystáte kúpiť iPad svojim deťom, naozaj nemá zmysel platiť viac.

iPad 10 (579 €): Mnoho ľudí si priplatí za modernejší vzhľad. Postupom času, ako budú klesať výrobné náklady, sa cena zníži až do bodu, keď sa z tohto modelu stane model za 429 €.

iPad mini (649 €): Jedinou výhodou sú kompaktné rozmery. Ak chcete malý iPad, chcete malý iPad. iPad mini sa ukázal ako veľmi úspešný aj vo svete biznisu. Elektronické zápisníky pre čašníkov, zamestnanci v sklade, jednoduchý prístup na internet pre pozemný a palubný personál leteckých spoločností atď.

iPad Air (749 €): Úprimne povedané, dávalo by väčší zmysel, keby Apple ponúkla lepšiu kompatibilitu s príslušenstvom a antireflexnú povrchovú úpravu iPadu 10, pretože to sú skutočne jediné dôvody, prečo by štandardný používateľ iPadu mal uvažovať o iPade Air. Ak by som mal z ponuky odstrániť jeden model, bol by to tento.

11-palcový iPad Pro (1 049 €): Ako už bolo spomenuté, profesionálni používatelia budú potrebovať jednu alebo viacero Pro funkcií a radi si za ne priplatia.

12,9-palcový iPad Pro (1 449 €): Rovnako, funkcie a/alebo veľkosť. Z pohľadu používateľa by bol skvelou voľbou aj iPad 10 Plus, ale faktom je, že dosť ľudí je ochotných zaplatiť príplatok za veľkosť Pro, takže to sú všetko peniaze vo vrecku spoločnosti Apple.

Zhrnutie

Nech sa snažím akokoľvek, môžem z tejto ponuky vyradiť len jeden model – a to len s podmienkou, že niektoré funkcie sa presunú do iPadu 10.