Apple je o krok bližšie k meraniu glukózy v krvi pomocou budúcich hodiniek Apple Watch

Podľa novej správy Marka Gurmana z agentúry Bloomberg dosiahla spoločnosť Apple významný pokrok v oblasti neinvazívnej technológie monitorovania glukózy v krvi. Apple chce túto funkciu, ktorá je plánovaná ako budúca funkcia hodiniek Apple Watch, využiť na to, aby diabetikom a iným osobám umožnila kontrolovať hladinu glukózy v krvi bez toho, aby si museli pichať do kože na odobratie vzorky.

Na testovanie hladiny glukózy bez krvi vyvíja Apple kremíkovo-fotonický čip, ktorý využíva optickú absorpčnú spektroskopiu na osvetlenie laserom pod kožou na určenie koncentrácie glukózy v tele. Táto technológia je v štádiu overenia konceptu, ale musí sa zmenšiť na veľkosť, ktorá sa zmestí do nositeľného zariadenia. V súčasnosti má prototyp zariadenia podobnú veľkosť ako iPhone a možno ho pripevniť na ruku.

Spoločnosť TSMC vyvinula hlavný čip pre prototyp, ale Apple už predtým spolupracovala so spoločnosťou Rockley Photonics na vytvorení senzorov a čipov na monitorovanie glukózy. Spoločnosť Rockley Photonics v roku 2021 predstavila systém digitálnych senzorov, ktorý podľa nej dokáže monitorovať telesnú teplotu, krvný tlak, sledovať hodnoty glukózy, hydratáciu, alkohol, laktát a ďalšie. Rockley Photonics v dokumentoch jasne uviedla, že jej najväčším zákazníkom je Apple, ale tá neskôr spoluprácu ukončila.

Apple má stovky inžinierov vo svojej skupine XDG (Exploratory Design Group), ktorí na projekte pracujú, ale technológia je ešte roky vzdialená. Podľa agentúry Bloomberg sa XDG podobá výskumnému a vývojovému projektu X od Google a je najtajnejším pracoviskom spoločnosti Apple. Apple vynaložila stovky miliónov dolárov na vývoj neinvazívneho monitorovania glukózy.

Apple pôvodne začala pracovať na alternatívnom monitorovaní glukózy po kúpe spoločnosti RareLight v roku 2010 na pokyn Steva Jobsa. Spoločnosť dlhé roky využívala startup s názvom Avolante Health LLC, ktorý na projekte pracoval v tichosti v tajnom pracovisku, kým sa presunul do XDG.

Technológia detekcie glukózy pod kožou sa už 10 rokov testuje na ľuďoch, pričom spoločnosť Apple využíva testovaciu skupinu ľudí, ktorí majú prediabetes a cukrovku 2. typu, ako aj tých, ktorým nebola diagnostikovaná cukrovka.

Apple chce byť schopná varovať ľudí, ak sú prediabetickí, a umožniť im tak zmeniť životný štýl skôr, ako sa u nich rozvinie plnohodnotná cukrovka. Regulačný tím spoločnosti Apple vedie prvé rokovania o získaní vládneho povolenia pre túto technológiu.