Apple predstavuje M1 čip

Apple Silicon

Vďaka špičkovému výkonu, výkonným funkciám a neuveriteľnej energetickej efektívnosti je M1 prvým čipom spoločnosti Apple navrhnutým špeciálne pre Mac.

M1 je prvý čip spoločnosti Apple navrhnutý špeciálne pre Mac a najvýkonnejší čip, aký kedy vytvorili.

Cupertino, Kalifornia – spoločnosť Apple dnes predstavila M1, najvýkonnejší čip, aký kedy vytvorili, a prvý čip navrhnutý špeciálne pre Mac. M1 je optimalizovaný pre systémy Mac, v ktorých sú kriticky dôležité malé rozmery a energetická účinnosť. Ako systém na čipe (SoC) kombinuje M1 početné výkonné technológie do jedného čipu a má architektúru unifikovanej pamäte pre dramaticky lepší výkon a efektívnosť. M1 je prvý osobný počítačový čip vyrobený pomocou špičkovej 5-nanometrovej procesnej technológie a je nabitý ohromujúcimi 16 miliardami tranzistorov, čo je najviac, čo kedy Apple do čipu vložil.

Vyznačuje sa najrýchlejším jadrom procesora na svete z nízkoenergetického kremíka, najlepším výkonom procesora na svete, najrýchlejšou integrovanou grafikou v osobnom počítači na svete a prelomovým výkonom v oblasti strojového učenia (ML) s technológiou Apple Neural Engine. Výsledkom je, že M1 poskytuje až 3,5-krát rýchlejší výkon procesora, až 6-krát rýchlejší výkon GPU a až 15-násobne rýchlejšie strojové učenie, a to všetko pri súčasnom zabezpečení výdrže batérie až dvakrát dlhšej ako v prípade počítačov Mac predchádzajúcej generácie. Vďaka svojmu hlbokému zvýšeniu výkonu a efektívnosti prináša M1 najväčší skok v histórii pre Mac. 1

„Nikdy tu nebol čip ako M1, náš prelomový SoC pre Mac.“ Stavia na viac ako desaťročí navrhovania špičkových čipov pre iPhone, iPad a Apple Watch a predstavuje pre Mac úplne novú éru, “uviedol Johny Srouji, senior viceprezident spoločnosti Apple pre hardvérové ​​technológie. „Pokiaľ ide o kremík s nízkou spotrebou, M1 má najrýchlejšie jadro procesora na svete, najrýchlejšiu integrovanú grafiku na osobnom počítači na svete a úžasný výkon strojového učenia pomocou Apple Neural Engine. Vďaka svojej jedinečnej kombinácii pozoruhodného výkonu, výkonných funkcií a neuveriteľnej energetickej efektívnosti je M1 zďaleka najlepší čip, aký sme kedy vytvorili. “

Prvý „systém na čipe“ pre Mac

Počítače Mac a PC tradične používajú viac čipov pre CPU, I / O, zabezpečenie a ďalšie. Teraz s M1 sú tieto technológie spojené do jedného SoC, čo prináša úplne novú úroveň integrácie pre vyšší výkon a energetickú efektívnosť. M1 tiež obsahuje architektúru zjednotenej pamäte, ktorá spája pamäť s vysokou šírkou pásma a nízkou latenciou do jedného balíka. To umožňuje všetkým technológiám v SoC prístup k rovnakým údajom bez ich kopírovania medzi viacerými fondami pamäte, čo ďalej zvyšuje výkon a efektívnosť.

Najlepší výkon procesora na watt na svete

M1 je vybavený 8-jadrovým CPU pozostávajúcim zo štyroch vysoko výkonných jadier a štyroch vysoko účinných jadier. Každé z vysoko výkonných jadier poskytuje špičkový výkon v oblasti úloh s jedným vláknom, a pritom beží čo najefektívnejšie. Sú to najrýchlejšie jadrá procesora na svete z nízkoenergetického kremíka, ktoré umožňujú fotografom upravovať fotografie vo vysokom rozlíšení rýchlosťou blesku a vývojárom vytvárať aplikácie takmer 3x rýchlejšie ako predtým. A všetky štyri je možné použiť spoločne na obrovské zvýšenie výkonu s viacerými vláknami.

Štyri vysoko účinné jadrá poskytujú vynikajúci výkon pri desatine spotreby. Tieto štyri jadrá samy o sebe poskytujú podobný výkon ako dvojjadrový MacBook Air súčasnej generácie pri oveľa nižšej spotrebe. Je to najefektívnejší spôsob vykonávania ľahkých každodenných úloh, ako je kontrola e-mailov alebo prehliadanie webu, a zachovanie životnosti batérie.. A všetkých osem jadier môže spolupracovať, aby poskytli neuveriteľný výpočtový výkon pre najnáročnejšie úlohy a poskytli najlepší výkon procesora na svete na watt.

M1 obsahuje 8-jadrový procesor poskytujúci neuveriteľný výpočtový výkon a najlepší svetový pomer výkon / watt.

Najrýchlejšia integrovaná grafika na svete

M1 obsahuje najpokročilejší grafický procesor spoločnosti Apple. Profituje z dlhoročnej analýzy aplikácií pre Mac, vrátane každodenných aplikácií a náročných pracovných úloh. Vďaka špičkovému výkonu a neuveriteľnej efektívnosti je GPU v M1 sám o sebe veľká vec. Vďaka až ôsmim výkonným jadrám je schopných bežať takmer 25 000 vlákien súčasne a GPU dokáže ľahko zvládnuť aj extrémne náročné úlohy, od plynulého prehrávania viacerých streamov videa v rozlíšení 4K až po vykreslenie zložitých 3D scén. Vďaka priepustnosti 2,6 teraflops má M1 najrýchlejšiu integrovanú grafiku v osobnom počítači na svete.

GPU v M1 je najpokročilejší, aký kedy Apple vytvoril, a najrýchlejšia integrovaná grafika v osobnom počítači na svete.

Bleskovo rýchle strojové učenie na zariadení

Čip M1 prináša do počítačov Mac Apple Neural Engine, ktorý výrazne urýchľuje úlohy strojového učenia (ML). Neural Engine v M1, ktorý má najpokročilejšiu 16-jadrovú architektúru spoločnosti Apple schopnú 11 biliónov operácií za sekundu, umožňuje až 15-krát rýchlejší výkon strojového učenia. Celý čip M1 je v skutočnosti navrhnutý tak, aby vynikal v strojovom učení, s akcelerátormi ML v procesore a výkonným GPU, takže úlohy ako analýza videa, rozpoznávanie hlasu a spracovanie obrazu budú mať na počítačoch Mac úroveň, aká tu ešte nebola.

Ďalšie inovatívne technológie zabalené do M1:

Čip M1 je nabitý množstvom výkonných vlastných technológií, vrátane:

  • Najnovší procesor obrazového signálu (ISP) od spoločnosti Apple pre vyššiu kvalitu videa s lepšou redukciou šumu, väčším dynamickým rozsahom a vylepšeným automatickým vyvážením bielej.
  • Najnovšie zabezpečenie Secure Enclave pre najlepšiu bezpečnosť vo svojej triede.
  • Vysokovýkonný radič úložiska so šifrovacím hardvérom AES pre rýchlejší a bezpečnejší výkon SSD.
  • Nízkoenergetické, vysoko efektívne médiá-kódujúce a dekódujúce „engines“ pre úžasný výkon a predĺženú životnosť batérie.
  • Ovládač Thunderbolt od spoločnosti Apple s podporou USB 4, prenosovými rýchlosťami až 40 Gb / s a kompatibilitou s viacerými perifériami ako kedykoľvek predtým.

macOS Big Sur optimalizovaný pre M1

macOS Big Sur je navrhnutý tak, aby až do svojej podstaty využíval všetky výhody všetkých schopností M1 a priniesol výrazné zvýšenie výkonu, ohromujúcu výdrž batérie a ešte silnejšiu bezpečnostnú ochranu. Vďaka M1 sa veci, ktoré používatelia robia každý deň, dejú očividne rýchlejšie a plynulejšie. Rovnako ako iPhone a iPad, aj Mac sa teraz okamžite prebúdza z režimu spánku. Prehliadanie pomocou Safari – ktorý je už teraz najrýchlejším prehliadačom na svete – je teraz pri spustení JavaScriptu až 1,5-krát rýchlejší a takmer 2-krát rýchlejšie reaguje. 2

Vďaka Big Sur a M1 môžu používatelia počítačov Mac spustiť väčšiu škálu aplikácií ako kedykoľvek predtým. Celý softvér Apple pre Mac je teraz univerzálny a beží natívne na systémoch M1. Existujúce aplikácie pre Mac, ktoré neboli aktualizované na verziu Universal, budú bežať bez problémov s technológiou Apple Rosetta 2. A aplikácie pre iPhone a iPad môžu teraz bežať priamo na počítači Mac. Ďalej sú základy Big Sur optimalizované tak, aby uvoľnili výkon M1, vrátane vývojárskych technológií od Metal pre grafiku, po Core ML pre strojové učenie.

Začiatok dvojročného prechodu pre Mac

M1 poháňa nový MacBook Air, 13-palcový MacBook Pro a Mac mini. Zaradili sa k zvyšku produktovej rady pre Mac a vytvorili najsilnejšiu zostavu pre Mac vôbec. Toto je začiatok prechodu na novú rodinu čipov určených špeciálne pre počítače Mac. Prechod na kremík Apple bude trvať asi dva roky a tieto tri počítače Mac sú úžasným prvým krokom.

Vysvetlivky

  1. „Najrýchlejšie jadro procesora na svete v nízkoenergetickom kremíku“: Testovanie uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1 a 16 GB RAM na meranie špičkového výkonu jednotlivých vlákien v rámci pracovných záťaží prevzatých z vybraných štandardov, komerčných a open source aplikácií. Porovnanie s najvýkonnejšími procesormi pre notebooky, ktoré boli komerčne dostupné v čase testovania. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro. „Najlepší výkon procesora na svete na watt“: Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1 a 16 GB RAM. Výkon na watt predstavuje pomer špičkového výkonu procesora k priemernej spotrebe energie pri použití vybraných štandardných štandardov. Porovnanie s výkonnými procesormi pre notebooky a stolové počítače, komerčne dostupné v čase testovania. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro. „Najrýchlejšia integrovaná grafika na svete v osobnom počítači“: Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1 a 16 GB RAM pomocou vybraných štandardných štandardov. Porovnanie s najvýkonnejším integrovaným grafickým procesorom pre notebooky a stolové počítače, komerčne dostupným v čase testovania. Integrovaný GPU je definovaný ako GPU umiestnený na monolitickom kremíkovom jadre spolu s CPU a pamäťovým radičom za jednotným pamäťovým subsystémom. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro.
  2. „Najrýchlejší prehliadač na svete“: Testy uskutočňované spoločnosťou Apple v auguste a októbri 2020 pomocou výkonnostných testov JetStream 2, MotionMark 1.1 a Speedometer 2.0 v prehliadačoch, ktoré test dokončili. Testované s predbežným vydaním Safari 14 a najnovšími stabilnými verziami prehliadačov Chrome, Firefox a (Windows) Microsoft Edge v čase testovania na 13-palcových systémoch MacBook Pro s procesorom Intel Core i5 s predbežným vydaním macOS Big Sur a Windows 10 Home bežiacich v Boote Camp; 12,9-palcové jednotky iPad Pro (4. generácia) s predbežným vydaním systémov iPadOS 14 a Microsoft Surface Pro 7 na báze Intel Core i7 so systémom Windows 10 Pro; a iPhone 11 Pro Max s predbežným vydaním iOS 14 a Samsung Galaxy S20 Ultra s Androidom 10. Zariadenia testované s pripojením WPA2 Wi-Fi. Výkon sa bude líšiť v závislosti od používania, konfigurácie systému, sieťového pripojenia a ďalších faktorov. „Až 1,5-krát rýchlejší pri spustení JavaScriptu a takmer 2-krát citlivejší“: Testovanie uskutočnené spoločnosťou Apple v septembri a októbri 2020 s využitím výkonnostných štandardov JetStream 2 a Speedometer 2.0. Testované na predprodukčných systémoch MacBook Air a Mac mini s čipom Apple M1 a 8-jadrovým GPU, ako aj na produkčných štvorjadrových 13-palcových systémoch MacBook Air s frekvenciou 1,2 GHz Intel Core i7 a štvorjadrových procesoroch Intel Core i3 s frekvenciou 3,6 GHz Mini systémy Mac, všetky nakonfigurované s 16 GB RAM, 2 TB SSD a predbežným vydaním macOS Big Sur. Testované s predbežným vydaním Safari 14.0.1 a sieťovým pripojením WPA2 Wi-Fi. Výkon sa bude líšiť v závislosti od konfigurácie systému, konfigurácie siete, sieťového pripojenia a ďalších faktorov.