Mac je späť! A to v najlepšej forme za posledné roky

V roku 2010 Steve Jobs hrdo vyhlásil, že Apple sa stala „spoločnosťou mobilných zariadení“. Tim Cook zašiel ešte ďalej a všetko, čo nebolo mobilné zariadenie, komentoval ako „vedľajší projekt“. Znelo to, akoby boli dni Macu spočítané.

Ako sa situácia zmenila? V utorok 8.3. predstavila Apple počítač Mac Studio, ktorý podčiarkol najlepšiu zostavu Macov, akú sme tu mali za posledných desať rokov. Nový čip M1 Ultra ponúka nevídaný výkon stolného počítača. Navyše, dlhoročný fanúšikovia počítačov Mac uvítajú návrat monitorov Apple Studio Display.

Mac je späť. Čo sa vlastne stalo? Prečo sa Cupertino opäť zamilovalo do Macu a čo ho viedlo k zmene?

Všetko je o výsledkoch a o tom, ako ich Apple meria

Mohlo by sa zdať, že Apple stratila záujem o Mac. Ak by sa v roku 2010 odčlenila Mac divízia od Apple, aj tak by to stačilo na Fortune 500. A odvtedy len rastie.

Apple sa však na svoj biznis takto nepozerá. Od návratu Steva Jobsa v roku 1997 spoločnosť fungovala s jedným výkazom ziskov a strát, namiesto toho, aby považovala každú produktovú radu za samostatný segment. To povzbudzuje zamestnancov, aby sa pozreli na celkové poslanie spoločnosti a nezameriavali sa iba na svoje vlastné políčka. Výsledná spolupráca umožňuje oddeleniam spolupracovať a nie súťažiť o zdroje, ľudí alebo peniaze. A to je dôvod, prečo produkty Apple jednoducho fungujú.

No má to jednu veľkú nevýhodu. Zdravý a ziskový biznis, ako je Mac, môže byť zatienený rýchlym úspechom, akým je iPhone, ktorý si ukradne pozornosť manažmentu a zdroje na vývoj.

Prístup Apple k Macu sa stal nerozvážnym

Roky medzi 2010 a 2020 boli pre stolné počítače a notebooky Apple divoké. V zriedkavých prípadoch, keď si Apple našla čas sústrediť sa na Mac, pôsobilo to zmätene a nerozvážne. Inovácie boli dôležitejšie ako skutočné potreby používateľov.

Vezmite si napríklad Mac Pro v tvare odpadkového koša. Po tom, čo sa jeho predchodca, prvá generácia Mac Pro, stala už trápne zastaralou, produktový riaditeľ Apple Phil Shiller v roku 2013 konečne predstavil jeho nástupcu. Inovatívny tvar Mac Pro bol však úplne nepraktický a neponúkal miesto pre rozširujúce sloty, na ktoré sa v tom čase profesionáli spoliehali.

Inovácie nie sú len o nových tvaroch a dizajne. Zdalo sa, že Apple sa nesnaží pochopiť skutočné potreby Mac používateľov. Ďalším príkladom toho bol Touch Bar, ktorý bol predstavený s veľkou famfárou v roku 2016. O päť rokov neskôr, s príchodom MacBooku Pro M1, Touch Bar skončil. Bol to určite zaujímavý nápad, ale väčšina používateľov nenašla pre Touch Bar žiadne využitie a chýbali im fyzické funkčné klávesy, ktoré nahradil.

Nemôžeš byť príliš štíhly!

V roku 2007 Apple spustila reklamu na iMac s nadpisom „Nemožeš byť príliš štíhly!“. Bol to zlý výber slov. Aliancia pre povedomie o poruchách príjmu potravy sa obrátila na Apple a tá reklamu stiahla. Bizardná posadnutosť zoštíhlením Macu však pretrvávala.

V divnom období rokov 2010 – 2020, sa Apple stala akousi krutou macochou, ktorá nasadila Macu hladovku, zatiaľ čo svojich súrodencov obdarovávala pozornosťou. Očakávalo sa, že s každou novou generáciou budú MacBooky čoraz tenšie. Sloty pre USB, HDMI a SD karty boli obetované v tejto neúprosnej snahe zbaviť sa ďalších pár milimetrov.

Iróniou bolo, že tenký tvar nebol pre používateľov Macu veľmi zaujímavý. Pre iPhone to môže znamenať výhodu, pretože ho strčíte do vrecka, ale Mac? Asi nie.

Posledná urážka

Poslednou kapitolou divného obdobia pre Mac bola tretia generácia Mac Pro s USB-C. V určitých ohľadoch tento stroj ukázal, že Apple konečne začala počúvať svojich používateľov. Minimálne, mal Mac Pro praktický a rozšíriteľný dizajn. Ale s cenou 6 499 € si ho väčšina kreatívcov spoliehajúcich sa na stolné počítače nemohla dovoliť.

Bolo to, ako keby Apple povedala: „Chcete Pro? OK, je toto dosť Pro?“ Nič nemôže toto tvrdenie zdôrazniť viac ako stojan pre Pro Display XDR, ktorého cena je 1 099 €.

Nablýskaný luxusný pickup, s ktorým chcete jazdiť všade

Na konferencii AllThingsD v roku 2010 Steve Jobs povedal, že iPady sú ako autá, zatiaľ čo počítače Mac sú ako nákladiaky. Argumentom bolo, že väčšina ľudí potrebuje len auto, ale občas potrebujete nákladiak, aby ste mohli prenášať ťažké veci.

Ale počas divokých rokov pre Mac sa ľudia začali pýtať, či niekto skutočne potrebuje Mac. Ja sám som presvedčený, že aj keď prechod môže chvíľu trvať, pre väčšinu používateľov vie iPad nahradiť Mac.

Skutočnosť bola trochu iná. Ani po všetkých tých rokoch Apple stále nedosiahla paritu funkcií pre základné aplikácie, ako sú iMovie, Pages, Numbers a Keynote. Verzie týchto aplikácií pre Mac ponúkajú oveľa viac funkcií ako ich ekvivalenty pre iPad. A profi apky Logic Pro a Final Cut Pro od Apple stále nie sú dostupné na iPade. Myslím si, že dotykové používateľské rozhranie iPadu jednoducho nie je vhodné pre prílišnú zložitosť tejto triedy aplikácií.

Vyhliadky na používanie iPadu pre vývoj softvéru nie sú o nič lepšie. Po tak dlhej dobe je stále Xcode pre iPad nedostupný. Možno nikdy nebude. Používatelia iPadu si musia namiesto toho vystačiť so zjednodušenou aplikáciou Swift Playgrounds.

Medzitým je radosť používať Mac takmer na každú úlohu, od zložitých až po tie najjednoduchšie. Ak je Mac nákladiak, je to lesklý, luxusný pickup, s ktorým chcete jazdiť všade.

Reštartovanie biznisu Apple Mac

Ak Xcode (1) potrebuje Mac, potom Apple potrebuje Mac. Mac ani zďaleka nie je mŕtvy, ale zostáva základným kameňom celého ekosystému Apple. iPhone, Apple Watch, iPad a Apple TV sú na ňom závislé pri vývoji softvéru. Možno to je dôvod, prečo sa Cupertino znovu zaľúbilo do Macu a venovalo nemalé prostriedky svojej rade čipov M1. Keď sa Apple Silicon rozšíril o radu Macov, bolo to jedno múdre rozhodnutie za druhým.

MacBook Pro z roku 2021 s prekvapivo rýchlymi čipmi M1 Pro a M1 Max porazia aj tie najrýchlejšie notebooky so systémom Windows. Apple tiež napravil podivné rozhodnutia z rokov 2010-20. Slot na SD kartu, port HDMI a dokonca aj MagSafe sú späť. Magic Keyboard nie je doslova magická, ale funguje, a to je pokrok. A funkčné klávesy sú tiež späť. Toto je stroj po ktorom kreatívni profesionáli a vývojári túžili – a Apple konečne dodala, čo sľúbila.

Slávne časy počítačov Mac sa vracajú.

24″ M1 iMac v minulom roku vrátil do segmentu počítačov Mac nejakú osobnosť s novým sviežim dizajnom. Po tom, čo bol nový iMac po desaťročí odkázaný na pochmúrnu sivú farbu, je výber farieb, ktoré priťahujú pohľady, dostatočný na to, aby ste zabudli žmurknúť. Tieto rozkošné stroje sú dôstojnými nástupcami pôvodného iMacu s jeho zvláštnym dizajnom Bondi Blue. Rovnako ako M1 MacBook sa vracajú do zlatej éry počítačov Mac.

A konečne tu máme Mac Studio. Označenie „Studio“ je ďalším odkazom na slávnu minulosť počítačov Mac. Apple tiež vzkriesil značku Studio Display, ktorú používal pre monitory do roku 2004. Toto je ďalší znak toho, že slávne časy Macov sú späť a naskakuje mi z toho husia koža.

Mac Studio je stroj hodný názvu Studio, ktorý kombinuje neuveriteľný výkon s dostupnou cenou a praktickým dizajnom. Nemusí mať taký úžasný vzhľad ako odpadkový kôš, ale v jeho nenápadnej jednoduchosti sa ukrýva sofistikovanosť.

Divné obdobie sa konečne skončilo. Toto je zostava Macov, na ktorú môže byť Apple skutočne hrdá. Možno je čas, aby sme napísali článok o tom, ako prejsť z iPadu na Mac.

1. Xcode je softvér od Apple určený na vývoj aplikácií pre platformy macOS, iOS, iPadOS, watchOS a tvOS.

zdroj: cultofmac