macOS Big Sur je tu!

Aktualizácia prináša úplne nový dizajn, vylepšenia pre apky Safari, Správy, Mapy a súkromie a je navrhnutá pre výkonný čip Apple M1.

MacOS Big Sur obsahuje krásny nový dizajn a vylepšenia pre Safari, Správy, Mapy a ďalšie.

macOS Big Sur, najnovšia verzia najpokročilejšieho operačného systému na svete pre stolné počítače, je teraz používateľom počítačov Mac k dispozícii ako bezplatná aktualizácia softvéru. Big Sur predstavuje nádherný redizajn a je nabitý novými vylepšeniami pre kľúčové aplikácie vrátane apiek Safari, Správy a Mapy, ako aj novými funkciami vrámci ochrany osobných údajov. Big Sur bol navrhnutý až do svojej podstaty tak, aby naplno využil všetku silu čipu M1, aby bol zážitok z macOS na nových 13-palcových MacBookoch Pro, MacBooku Air a Macu mini ešte väčší. Kombinácia Big Sur a M1 skutočne posúva Mac na úplne novú úroveň s neuveriteľnými schopnosťami, efektívnosťou a väčším počtom aplikácií ako kedykoľvek predtým, pri zachovaní všetkého, čo používatelia na MacOS milujú.

Obnovený dizajn: zameraný a známy

Big Sur prináša nový priestranný dizajn, ktorý uľahčuje navigáciu a poskytuje viac ovládacích prvkov na dosah ruky. Od zakrivenia rohov okien po paletu farieb a materiálov bude mať premyslený nový dizajn úžitok pre všetkých, od prvých majiteľov počítačov Mac až po najnáročnejších profesionálov. Ikony docku si zachovávajú svoju tvár a zároveň sa zdajú byť konzistentnejšie v celom ekosystéme Apple, aby poskytovali súdržnejší vzhľad a dojem. A nový dizajn aplikácií uľahčuje používateľom sústredenie sa na ich obsah a interakciu s aplikáciami. Tlačidlá a ovládacie prvky sa objavujú, keď je treba a ustupujú, ak nie sú potrebné – znižujú tak vizuálnu komplexnosť a dostávajú do popredia najrelevantnejší obsah.

Úplne nové Ovládacie centrum poskytuje používateľom rýchly prístup k ovládacím prvkom Nerušiť, k displejom, jasu klávesnice atď, priamo z panela s ponukami. Používatelia môžu v aktualizovanom Notifikačnom centre vidieť aj ďalšie relevantné informácie, vrátane interaktívnych upozornení a prepracovaných widgetov.

Safari: rýchlejšie, osobnejšie a súkromnejšie

Vďaka najväčšej aktualizácii prehliadača Safari od jeho pôvodného uvedenia na trh v roku 2003 je najrýchlejší prehliadač na svete ešte rýchlejší pri zachovaní špičkovej životnosti batérie. JavaScriptový modul Safari pomáha prekonávať výkon ostatných prehliadačov v počítačoch Mac a PC a načítava často navštevované stránky v priemere o 50 percent rýchlejšie ako Chrome. Na nových počítačoch Mac s čipom M1 je Safari pri spustení JavaScriptu až 1,5-krát rýchlejšie a takmer dvakrát responzívnejšie. Streamovanie na populárnych platformách je živšie a jasnejšie vďaka pridaniu služieb YouTube a Netflix v rozlíšení 4K HDR. Vďaka prepracovaným kartám je navigácia v prehliadači Safari rýchlejšia a efektívnejšia tým, že sa na obrazovke zobrazuje viac kariet, odhaľujú sa ukážky stránok pri umiestnení kurzora myši na karty a predvolene sa zobrazujú favikóny, ktoré uľahčujú identifikáciu.1

Safari ponúka pri prehliadaní webu ešte osobnejšie prostredie, vrátane novej prispôsobiteľnej úvodnej stránky, kde môžu používatelia pridať svoj vlastný obrázok, zoznam na čítanie, karty iCloud a ďalšie. Vďaka zabudovanému prekladaču dokáže Safari detekovať a preložiť celé webové stránky v siedmich jazykoch a nové rozšírenia Safari je možné ľahko nájsť a stiahnuť v Mac App Store.

Safari prichádza s inovatívnym hlásením o ochrane súkromia, ktorý poskytuje používateľom okamžitý prehľad sledovačov (trackerov), ktorým Safari zabráni profilovať ich na webe. Nové nástroje, ako je sledovanie hesla pri narušení ochrany údajov, sledovanie uložených hesiel, ktoré mohli byť napadnuté – a to všetko bez toho, aby boli prezradené informácie o používateľskom účte, a to ani spoločnosti Apple. A aby sa zabránilo rozšíreniam v prístupe na webové stránky, ktoré používatelia navštevujú, na karty, ktoré majú otvorené, a v niektorých prípadoch aj k tomu, čo zadávajú, Safari vyzve používateľov, aby si vybrali, kedy a ktoré webové stránky môžu s rozšírením Safari pracovať.

Vďaka neuveriteľnému zvýšeniu výkonu, úžasnej efektívnosti, novým možnostiam prispôsobenia a vylepšeným funkciám ochrany osobných údajov poskytuje Safari najlepší zážitok z prehliadania v počítačoch Mac.

Inovatívne nové hlásenie o ochrane osobných údajov v Safari

Správy: Expresívny a ešte pútavejší zážitok

Správy na Macu ponúkajú nové nástroje, ktoré používateľom pomáhajú spravovať ich obľúbené skupinové konverzácie a zábavné a pútavé spôsoby vyjadrovania. Používatelia môžu pre rýchly prístup pripnúť konverzácie na začiatok svojho zoznamu správ. Vyhľadávanie bolo kompletne prepracované, aby používateľom pomohlo rýchlo nájsť odkazy, fotografie a výrazy. Správy pre Mac tiež bezproblémovo fungujú na zariadeniach iPhone, iPad a Apple Watch, takže konverzácie zostávajú synchronizované.

Zábavné efekty umožňujú používateľom počítačov Mac pridať na osobnosti ich správ balóny, konfety a ďalšie. Používatelia môžu dokonca vytvárať a prispôsobovať Memoji priamo na Macu a vyjadrovať sa pomocou automaticky generovaných samolepiek Memoji, ktoré zodpovedajú ich nálade a osobnosti. A s novým výberom fotografií a #images môžu používatelia ľahko zdieľať obrázky, súbory GIF a videá.

Nové funkcie skupinových správ zjednodušujú interakcie s rodinou, priateľmi a kolegami. Vložené odpovede umožňujú používateľom odpovedať priamo na správu vo vlákne. Používatelia môžu tiež poslať správu jednotlivcovi v skupinovej konverzácii jednoduchým zadaním jeho mena a zvoliť, že budú dostávať upozornenia, len keď bude uvedené ich meno. Používatelia tiež môžu ku konverzácii priradiť fotografiu alebo emoji, aby mohli ďalej prispôsobovať svoje skupinové správy.

Mapy: Objavte ďalšie dobrodružstvo

Mapy boli úplne prepracované a prinášajú nové vzrušujúce funkcie na spoznávanie sveta v počítačoch Mac. Používatelia môžu pomocou Sprievodcov od značiek, ktorým dôverujú, objavovať miesta, ktoré by bolo super navštíviť, a tiež vytvárať vlastných sprievodcov po obľúbených reštauráciách, parkoch a dovolenkových nápadoch, ktoré môžu zdieľať s priateľmi a rodinou. Rozhliadnuť sa ponúka pohlcujúci 360-stupňový pohľad na cieľ a nové podrobné vnútorné mapy pomáhajú pri navigácii na hlavných svetových letiskách a nákupných centrách. A prvýkrát môžu byť výlety na bicykli a výlety elektrickými autami naplánované na počítačoch Mac a odosielané priamo do iPhone, aby ste ich mali so sebov na cestách.

Ochrana osobných údajov: Väčšia transparentnosť a kontrola v rukách používateľa

Súkromie je jednou s najdôležitejších súčastí počítačov Mac a Big Sur prináša úplne novú úroveň transparentnosti a poskytuje používateľom väčšiu kontrolu nad ich údajmi. Neskôr v tomto roku bude Mac App Store obsahovať novú sekciu na každej stránke produktu, ktorá bude obsahovať súhrn postupov ochrany osobných údajov aplikácie hlásený vývojárom. Inšpirované pohodlnosťou a čitateľnosťou štítkov s výživovou hodnotou pre potraviny, informácie zahŕňajú typy údajov, ktoré môžu aplikácie zhromažďovať – napríklad kontaktné informácie alebo lokalita – a či sú zdieľané s tretími stranami na účely sledovania.

macOS Big Sur stavia na špičkovom prístupe spoločnosti Apple k ochrane súkromia a prichádza s ešte väčšou transparentnosťou a kontrolou v rukách používateľov.

Vývojári: Prinášame do počítačov Mac viac aplikácií ako kedykoľvek predtým

Vďaka macOS Big Sur má Apple komunita s viac ako 28 miliónmi vývojárov prístup k nástrojom, ktoré potrebujú na vytváranie úžasných zážitkov pre iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS. Vývoj aplikácií je teraz ešte jednoduchší, pretože macOS poskytuje celý rad neuveriteľných technológií na zjednodušenie prechodu na Apple silicon. Xcode 12 uľahčuje vývojárom aktualizovať svoje existujúce aplikácie pre Mac na binárne súbory aplikácií Universal 2 a pridáva natívnu podporu pre počítače Mac založené na procesoroch M1 a Intel v rámci jednej aplikácie. Univerzálne aplikácie sú jednoducho najrýchlejšie a najvýkonnejšie dostupné aplikácie pre Mac s prístupom k plnej sile čipu M1. A s Neural Engine, ktorý teraz prichádza na Mac, majú vývojári nové príležitosti pre úžasné aplikácie strojového učenia (Machine Learning).

Rosetta 2 je nová technológia v Big Sur, ktorá umožňuje bezproblémové fungovanie existujúcich aplikácií Intel, ktoré ešte nie sú inovované na univerzálnu verziu, na počítačoch Mac so silikónom Apple. Vďaka sile Metal a M1 budú vývojári vidieť, že niektoré z ich graficky najnáročnejších aplikácií budú mať v rámci Rosetty 2 ešte lepší výkon ako natívne bežiace na predchádzajúcich počítačoch Mac s integrovanou grafikou. Vývojári sa tiež môžu rozhodnúť, že sprístupnia svoje aplikácie pre iPhone a iPad používateľom počítačov Mac bez toho, aby vykonali akúkoľvek ďalšiu aktivitu, takže používatelia získajú prístup k väčšiemu rozsahu aplikácií ako kedykoľvek predtým. A základy Big Sur sú optimalizované tak, aby uvoľnili silu M1, vrátane vývojárskych technológií od Metal pre grafiku po Core ML pre strojové učenie.

Rosetta 2 umožňuje bezproblémové fungovanie existujúcich aplikácií spoločnosti Intel, ktoré ešte nie sú inovované na univerzálnu verziu, na počítačoch Mac s Apple silicon.

Keď minulý rok spoločnosť predstavilia Mac Catalyst v systéme macOS Catalina, vývojári mohli ľahko preniesť svoje aplikácie pre iPad do počítačov Mac. Teraz aplikácie Mac Catalyst automaticky dedia nový dizajn Big Sur a vývojári získavajú prístup k výkonným novým rozhraniam API, ktoré im umožňujú väčšiu kontrolu nad vzhľadom a správaním ich aplikácií. SwiftUI tiež získa veľkú aktualizáciu, ktorá vývojárom umožní písať celé aplikácie a widgety so zdieľaným kódom na všetkých platformách Apple a ľahko pridávať vlastné funkcie pre Mac.

macOS Big Sur je dnes k dispozícii ako bezplatná aktualizácia softvéru. Ďalšie informácie vrátane kompatibilných modelov počítačov Mac nájdete na stránke apple.com/macos/big-sur.

Fotky a preklad z apple.com/newsroom