macOS Big Sur: Aké zmeny prinesie nová verzia macOS od Apple

macOS Big Sur

Pondelok 22.6.2020 bol pre Mac veľký deň. Na úvodnom príhovore konferencie WWDC spoločnosť Apple oznámila, že Mac prejde na vlastné čipy s názvom Apple Silicon, navrhnuté priamo spoločnosťou Apple. Táto zmena bola už dlho očakávaná. Čo bolo však väčším prekvapením, je predstavenie kompletne prerobeného systému macOS.

Novinky v macOS Big Sur

Najnovšia verzia macOS, ktorá bola zvýšená na verziu 11.0 a je známa ako macOS Big Sur, prináša nový dizajnový jazyk, ktorý sa približuje viac k iPadOS. Zmeny dizajnu v systéme však nie sú jedinou veľkou zmenou. Prehliadač Safari získal najväčšiu aktualizáciu v histórií, pribudli úplne nové funkcie ako napr Ovládacie centrum a Big Sur získa aj mnoho funkcií prichádzajúcich do systémov iOS 14 a iPadOS 14, čím prináša paritu funkcií medzi platformami do viacerých aplikácií, ako kedykoľvek predtým.

Nový dizajn

Nový design v macOS Big Sur

Apple uviedol prezentáciu Big Sur videom dizajnéra Alana Dyeho, ktorý vysvetlil filozofiu zmien dizajnu v systéme MacOS. Ako vysvetlil Dye, cieľom redizajnu je znížiť vizuálnu zložitosť a zamerať používateľa na jeho obsah namiesto chrómových prvkov Operačného Systému (OS).

Nový Dock a ikony.

Nový Dock a ikony v macOS Big Sur

Zdá sa, že došlo k zmenám takmer vo všetkých aspektoch OS. Ikony aplikácií sa podobajú ikonám iOS a iPadOS, ale zachovávajú si hĺbku a jemné detaily v súlade s existujúcimi ikonami Mac. Aktualizovaná interakcia kurzora s tlačidlami na paneloch s nástrojmi tiež pripomína iPadOS. Keď sa kurzor pohybuje nad tlačidlom, ožije v sprievode malej animácie. Samotné panely nástrojov sú tiež veľmi zdôraznené a prelínajú sa do samotného okna.

Bočné panely v macOS Big Sur

Bočné panely využívajú celú dĺžku okien a používajú farby, ktoré pomáhajú identifikovať aplikáciu, ktorú používate. Symboly SF od spoločnosti Apple v Big Sur prinášajú konzistentný dizajnový jazyk pre aplikácie a systémové funkcie. Položky v menu lište majú okolo seba viac priestoru a samotné menu ponuky je priesvitné. Ovládacie prvky boli prepracované a prerobené boli dokonca aj zvuky systému.

Ovládacie centrum

Ovládacie centrum v macOS Big Sur

Do Big Sur prichádza Ovládacie centrum z iOS a iPadOS. Na počítačoch Mac táto funkcia poskytuje rýchly prístup k často používaným systémovým nástrojom. Kliknutím na jednotlivé ovládacie prvky môžu používatelia získať prístup k ďalším funkciám. Obľúbené položky v Ovládacom centre môžete presunúť na panel s ponukami, aby ste k nim mali ešte ľahší prístup. Táto funkcia je známa používateľom iOS a iPadOS a slúži na odstránenie neporiadku v Menu lište tak, ako má napr. aplikácia Bartender už roky.

Centrum notifikácií

Centrum notifikácií bolo tiež prepracované. K funkcii sa dostanete kliknutím na čas na paneli s ponukami, čím sa vyroluje a zobrazí Centrum upozornení. Upozornenia sú zoskupené podľa aplikácií nad miniaplikáciami, ktoré sú podobné miniaplikáciám nájdeným v iOS a iPadOS. Viaceré oznámenia sú naskladané a kliknutím na ne môžete zobraziť všetky naraz. Celú skupinu oznámení viete vymazať naraz, čo je skvelý bonus. Systémové widgety a widgety tretích strán môžu byť pridávané vo viacerých veľkostiach a sú zobrazené v galérii, ktorá poskytuje ukážku.

Centrum notifikácií v macOS Big Sur

Výsledkom konštrukčných zmien je vylepšenie celého operačného systému spôsobom, ktorý je súčasne známy aj nový. Ako Dye vysvetľuje, hĺbka, tieňovanie a priehľadnosť sa používajú na vytvorenie hierarchie bez vizuálneho neporiadku spôsobom, ktorý sa javí dobre v svetlom aj tmavom režime.

Safari

Ďalším členom bandy Big Sur je Safari, ktorej vynovenie Craig Federighi označil za najväčšiu aktualizáciu od uvedenia prehliadača. Aktualizovaná bola celá rada detailov, od vylepšenia výkonu po nové funkcie a vylepšenia ochrany osobných údajov.

Safari v macOS Big Sur

Podľa spoločnosti Apple je prehliadač Safari pri načítaní často navštevovaných webových stránok o 50% rýchlejší ako prehliadač Google Chrome. Safari teraz zároveň využíva aj menej energie. Spoločnosť Apple tvrdí, že budete môcť streamovať video až o tri hodiny dlhšie a prehliadať až o jednu hodinu dlhšie ako v prehliadači Chrome alebo Firefox.

Úvodná stránka v Safari

Úvodná stránka v Safari v macOS Big Sur

Apple prehodnotil aj úvodnú stránku, ktorá je po novom vysoko prispôsobiteľná. Táto stránka môže obsahovať položky zo zoznamu položiek prehliadača Safari, vaše obľúbené stránky, karty iCloud, návrhy Siri a dokonca aj správu o ochrane osobných údajov, ktorým sa venujeme nižšie. Okrem toho existuje predpripravená sada obrázkov na pozadí, ktoré sa dajú použiť na úvodnú stránku, alebo si môžete vybrať jeden z vašich vlastných.

Rozšírenia v Safari

Rozšírenia Safari prichádzajú do obchodu Mac App Store a uľahčujú ich objavovanie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Rozšírenia sú zostavené pomocou rozhrania WebExtensions API, ktoré by malo vývojárom uľahčiť zavádzanie rozšírení z iných prehliadačov do prehliadača Safari. Na rozdiel od iných prehliadačov však budú mať používatelia prehliadača Safari kontrolu nad tým, s ktorými rozšíreniami stránok pracujú, a môžu ich obmedziť na jednodňový prístup.

Vylepšenia ochrany osobných údajov v apke Safari

Ochrana osobných údajov v Safar v macOS Big Sur

Ochrana osobných údajov je už dlho charakteristickým znakom Safari a každoročne sa zavádzajú nové funkcie. Tento rok získa Safari na paneli s nástrojmi tlačidlo nahlásenie o ochrane osobných údajov, ktoré pri návšteve webovej stránky informuje o tom, ktoré služby a weby majú prístup k vašim údajom. Správca hesiel zabudovaný do OS tiež upozorní používateľov, keď sú ich heslá ohrozené. Je skvelé vidieť, ako sa tieto druhy nástrojov dostávajú do rúk používateľov.

Karty v Safari

Karty v Safari v macOS Big Sur

Karty boli tiež prepracované. Je ich vidieť naraz viac, používajú farebné miniatúri, aby uľahčili rozlíšenie jedného od druhého, a keď umiestníte kurzor myši nad kartu, zobrazí sa miniatúrna ukážka stránky. Safari tiež získa schopnosť prekladať webové stránky do jedného z niekoľkých jazykov za pochodu.

Správy

Správy v macOS Big Sur

Správy konečne získavajú prevažnú väčšiny funkcií nájdených v systémoch iOS a iPadOS. Vyhľadávanie zvýrazní hľadané výrazy a rozdelí výsledky medzi konverzácie, fotografie a odkazy. K dispozícii je tiež nový nástroj na výber fotografií, ktorý zahŕňa možnosť prezerať trendové obrázky a súbory GIF.

Na Macu s macOS Big Sur budeme vedieť vytvoriť Memoji a zdieľať ho ako nálepky v správach. Efekty, pripnuté konverzácie, odpovede vo vlákne, zmienky a rovnaké vylepšenia skupinových správ z iOS a iPadOS prichádzajú na Big Sur tiež.

Mapy

Mapy v macOS Big Sur

Mapy rovnako dobiehajú iOS a iPadOS. Aplikácia, ktorá je vytvorená pomocou technológie Mac Catalyst od spoločnosti Apple, a bola prepracovaná pomocou nového všadeprítomného bočného panela. Úplne v hornej časti bočného panela sú obľúbené položky, ako je napríklad váš domov, práca a iné miesta, ktoré môžete pridať. K dispozícii sú odporúčaní sprievodcovia, tiež si môžete vytvoriť svoje vlastné recenzie. Podporované sú aj interiérové mapy, ako aj funkcia Look Around, aktualizácie pokroku od ľudí, ktorí s vami zdieľajú svoje ETA (očakávaný príchod) a trasy pre cyklistov, dostupné zatiaľ v niekoľkých najväčších mestách sveta – New York City, San Francisco Bay Area, Shanghai a Beijing v Číne.

Mac Catalyst

Mac Catalyst prichádza s novými funkciami. Vývojári, ktorí chcú priniesť svoje aplikácie z iPadOS do počítačov Mac, dostanú k dispozícii dlhý zoznam nových ovládacích prvkov a funkcií vrátane:

macOS Catalyst

Medzi nové funkcie Mac Catalyst patrí:

 • Vyberač dátumu
 • Lepšie popupy
 • Rozbaľovacie ponuky
 • Panel farieb
 • Rozšírenia na úpravu fotografií
 • Plné ovládanie pomocou klávesnice
 • Posledné otvorené dokumenty
 • Začiarkavacie políčka v štýle Mac
 • Univerzálne nákupy

To je len malá ochutnávka niekoľkých doplnkov k Mac Catalyst v macOS Big Sur. Zoznam je dlhý, ale pre používateľov je to jasné: Viac aplikácií podobných Macu. Na základe tohto zoznamu spoločnosť Apple jasne vypočula spätnú väzbu od vývojárskej komunity. Mapy aj správy boli prepísané v programe Mac Catalyst a počas prezentácie na WWDC vyzerali úžasne, ale veľmi sa tešíme, čo s tým urobia vývojári aplikácií tretích strán.

A ďalšie…

Funkcie ochrany osobných údajov spoločnosti Big Sur sa rozširujú aj na obchod Mac App Store. Rovnako ako systémy iOS a iPad, aj Mac App Store získa súhrny ochrany osobných údajov aplikácií, ktoré vývojári sami nahlásili. Súhrny vysvetľujú, ktoré údaje aplikácie zhromažďujú a ako ich používajú.

Ochrana osobných údajov v App Store v macOS Big Sur

Medzi ďalšie funkcie, ktoré sa vyskytujú v novom systéme macOS, patrí:

 • Automatické prepínanie medzi slúchadlami AirPods
 • Podpora aktívnych zón a rozpoznávania tváre v aplikácii Domácnosť pre kamery
 • Nová sekcia Na vypočutie, ktorá nahrádza časť Pre vás v apke Hudba
 • Hlbšie webové znalosti Siri.

Aktualizácie budú tiež rýchlejšie, pretože sťahovanie začne už na pozadí.

Ďalšie nové funkcie

Spoločnosť Apple sa uberá smerom k zjednotenému dizajnovému jazyku, ktorý je určený na uľahčenie prechodu z jedného systému do druhého. Tieto prechody robíme každý deň, keď pracujeme na počítači Mac a iPad, takže sme radi, že sa oba systémy zjednocujú a prechody sú čoraz viac nenápadné.

Zdá sa, že sa približujeme k svetu, v ktorom nebudeme musieť premýšľať o tom, ktorú platformu používame. Aplikácie budú k dispozícii a budú fungovať rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, aké zariadenie používame. Samozrejme, vždy budú existovať rozdiely založené na hardvéri a niektoré aplikácie budú mať väčší zmysel používať na jednej platforme ako na inej, to ostáva. Mení sa náročnosť prechodu z jednej platformy na druhú, čo je pre používateľov veľkým prínosom.

Všetky nové funkcie macOS Big Sur nájdete tu.

macOS Big Sur bude podporovaný na týchto počítačoch Mac:

 • MacBook 2015 a novší
 • MacBook Air 2013 a novší
 • MacBook Pro 2013 a novší
 • Mac mini 2014 a novší
 • iMac 2014 a novší
 • iMac Pro všetky modely
 • Mac Pro 2013 a novší