Systémové nastavenia v macOS Ventura: Tipy a triky pre nové rozhranie

MacOS Ventura prináša množstvo nových funkcií a zmien. Jednou z nich je aj prepracované rozhranie pre Systémové nastavenia. Používateľské rozhranie teraz viac pripomína Nastavenia v systéme iOS alebo iPadOS.

Či už vás nové používateľské rozhranie ruší, alebo sa vám páči, môže chvíľu trvať, kým si na nové Systémové nastavenia Macu zvyknete.

Nový dizajn

Systémové nastavenia v macOS Ventura prinášajú dizajn koncentrovaný na postranný panel. Zoznam nastavení na ľavej strane je zoradený približne rovnako ako v systéme iOS, pričom po Apple ID a Rodinnom zdieľaní nasleduje Wi-Fi, Bluetooth a Sieť. Usporiadanie položiek však nie je jasné ani intuitívne mimo toho, že je podobné systému iOS.

Zatiaľ nemôžete meniť poradie nastavení, zmeniť hlavnú ponuku tak, aby sa obsah zobrazoval podľa abecedy (na to existuje riešenie nižšie), ani položky odstrániť/usporiadať podľa nedávno použitých alebo obľúbených.

Tipy a triky pre Systémové nastavenia

  • Používanie vyhľadávania v Systémových nastaveniach (vľavo hore) funguje celkovo dobre, tak ho využite.
  • Pomocou vyhľadávania Spotlight (Command-medzerník) môžete rýchlo zobraziť konkrétne nastavenia, ktoré hľadáte.
  • Ak chcete zobraziť všetky nastavenia v abecednom poradí, otvorte Systémové nastavenia > kliknite na ponuku „Zobraziť“ v lište.
  • Šírku Systémových nastavení nemôžete meniť, ale môžete zväčšiť výšku okna potiahnutím hornej alebo dolnej časti (alebo kliknutím na zelené + zakrúžkované tlačidlo zväčšenia).
Systémové nastavenia Macu zoradené podľa abecedy.