Aktualizácia iOS 13.7 a Hlásenia o kontakte s nákazou COVID-19

Prvýkrát, čo si vôbec pamätám, Apple vydáva aktualizáciu pre systém iOS len týždeň po vydaní prvej beta verzie. iOS 13.7 prináša novinku Hlásenia o kontakte s nákazou COVID-19, na ktorej spolupracovala spoločnosť Apple s Google.

Hlásenia o kontakte s nákazou v Nastaveniach

Funkciu Hlásenia o kontakte s nákazou môže s vaším súhlasom používať úrad verejného zdravotníctva na posielanie hlásení, ktoré vás informujú o možnom kontakte s vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19. V spoločnom stanovisku pre portál The Verge:

Ako ďalší krok v našej práci s orgánmi verejného zdravotníctva v súvislosti s COVID-19 uľahčujeme a zrýchľujeme používanie systému hlásení o kontakte s nákazou bez toho, aby museli vlády vytvárať a udržiavať vlastné aplikácie. Hlásenia o kontakte s nákazou poskytujú úradom verejného zdravotníctva ďalšiu možnosť, ako doplniť svoje existujúce aktivity súvisiace so sledovaním kontaktov, technológiou bez kompromisov v rámci ochrany súkromia a bezpečnosti používateľov.

Po nainštalovaní aktualizácie sa v časti Nastavenia ⇾ Hlásenia kontaktu s nákazou môžu používatelia prihlásiť do nového systému, ktorý bol vyvinutý v partnerstve medzi Apple a Google, alebo sa prihlásiť na odber upozornenia, keď bude systém k dispozícii v ich regióne. V súčasnosti, aj keď už samostatné sťahovanie aplikácií nie je potrebné, Apple stále aktivuje svoj systém iba v oblastiach, kde majú úrady verejného zdravotníctva zavedené procesy využívajúce údaje zhromaždené z telefónov iPhone a Android kvôli sledovaniu kontaktov. To znamená, že dostupnosť sa stále nevzťahuje na všetkých používateľov iPhone, ale dúfajme, že sa rozšíri rýchlejšie, akoby bolo potrebné samostatné stiahnutie aplikácie.

Ak sa rozhodnete zapnúť Hlásenia o kontakte s nákazou, budete požiadaní o súhlas so zhromažďovaním a zdieľaním náhodných identifikátorov. Vaše zariadenie tak bude môcť vysielať cez Bluetooth náhodný identifikátor, čo je reťazec náhodných číslic, ktorý sa mení každých 10 až 20 minút. Bluetooth identifikátory ani náhodné kľúče zariadenia neobsahujú informácie o vašej polohe ani vašu identitu.

Slovnesko aplikáciu nemá

Výber krajiny alebo regiónu

Samotný systém od Apple a Google je zadarmo. Člen Permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak v júnovom rozhovore pre portál Živé.sk prezradil, že vývoj aplikácie nie je lacnou záležitosťou. Nemecká aplikácia založená na systéme podľa neho stála 20 miliónov eur, zatiaľ čo vo Švajčiarsku to bolo 8 miliónov eur. Napriek tomu už vtedy hovoril o tom, že univerzálnu aplikáciu chcú aj na Slovensku.