Apple predstavuje novú generáciu počítačov Mac

10. November 2020

Nový MacBook Air, 13-palcový MacBook Pro a Mac mini poháňaný M1, prelomovým čipom od Apple.

Nový MacBook Air, 13-palcový MacBook Pro a Mac mini sú teraz poháňané M1, revolučným čipom spoločnosti Apple.

Cupertino, Kalifornia – dnes bol významný deň pre počítače Mac. Spoločnosť Apple predstavila nový MacBook Air, 13-palcový MacBook Pro a Mac mini poháňaný revolučným procesorom M1, prvým z rodiny čipov navrhnutých spoločnosťou Apple špeciálne pre Mac. M1 je zďaleka najvýkonnejší čip, aký kedy Apple vyrobil.

Vďaka svojmu špičkovému pomeru výkonu na watt spolu s macOS Big Sur M1 prináša:

až 3,5-násobne rýchlejší procesor
až 6-násobne rýchlejší grafický procesor
až 15-násobne rýchlejšie možnosti strojového učenia (Machine Learning)(ďalej ML)
a výdrž batérie až dvojnásobne dlhšia ako predtým

M1 + macOS Big Sur = Najväčšia zbierka aplikácií pre Mac, aká kedy bola.

„Predstavenie troch nových počítačov Mac s prelomovým čipom od Apple je odvážna zmena, ktorá sa pripravovala roky a predstavuje skutočne historický deň pre počítače Mac a Apple,“ uviedol Tim Cook, CEO Apple. „M1 je zďaleka najvýkonnejší čip, aký sme kedy vytvorili, a v kombinácii s Big Sur poskytuje ohromujúci výkon, mimoriadnu výdrž batérie a prístup k väčšiemu množstvu softvéru a aplikácií ako kedykoľvek predtým. Nemôžeme sa dočkať, až naši zákazníci zažijú túto novú generáciu počítačov Mac, a nepochybujeme, že im to pomôže naďalej meniť svet. “

Vďaka M1 prináša Mac bezprecedentnú úroveň výkonu, mimoriadnu výdrž batérie a prístup k väčšiemu množstvu softvéru ako kedykoľvek predtým.

MacBook Air: Tenký a ľahký powerhouse

MacBook Air je najobľúbenejší Mac od spoločnosti Apple a najpredávanejší 13-palcový notebook na svete. Vďaka čipu M1 nový MacBook Air zrýchľuje všetko od úpravy rodinných fotografií až po export videí. Výkonný 8-jadrový procesor je až 3,5-krát rýchlejší ako predchádzajúca generácia. Vďaka až 8-jadrovému GPU je grafika až 5-krát rýchlejšia, čo je najväčší skok v histórii MacBooku Air, takže pohlcujúce, graficky náročné hry bežia pri výrazne vyšších snímkových frekvenciách. ML je až 9-krát rýchlejšie, takže aplikácie, ktoré využívajú funkcie založené na ML, ako je rozpoznávanie tváre alebo detekcia objektov, to dokážu za zlomok času. Controller úložiska v čipe M1 a najnovšia flash technológia poskytuje až dvakrát rýchlejšie SSD, takže prezeranie obrovských obrázkov alebo import veľkých súborov je rýchlejší než kedykoľvek predtým. A v MacBooku Air je M1 rýchlejší ako čipy v 98 percentách notebookov predaných v minulom roku.1 Wow!

Vďaka špičkovej energetickej efektívnosti M1 poskytuje MacBook Air tento výkon aj v bezventilátorovom prevedení, čo znamená, že bez ohľadu na to, čo používatelia robia, zostáva úplne tichý. Nový MacBook Air má mimoriadnu výdrž batérie, až 15 hodín bezdrôtového prehliadania webu a až 18 hodín prehrávania videa – najdlhšia výdrž batérie v MacBooku Air aká tu kedy bola.2

MacBook Air s M1 je absolútnou hybnou silou výkonu a prenosnosti v tenkom a ľahkom prevedení.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou dokáže MacBook Air s M1:

Exportovanie projektu pomocou apky iMovie až 3x rýchlejšie.
Integrovanie 3D efekty do videa vo Final Cut Pro až 5-krát rýchlejšie. Prvýkrát si môžete vo Final Cut Pro prehrať a upraviť viac streamov videa v kvalite 4K ProRes v plnej kvalite bez straty jedinej snímky (za sekundu:).
Exportovanie fotografií z Lightroomu až 2x rýchlejšie.
Pomocou funkcií založených na ML, ako je Smart Conform, vo Final Cut Pro môžete inteligentne frame-ovať klip až 4,3x rýchlejšie.

Pozrite si viac filmov s výdržou batérie až 18 hodín a dvakrát dlhšie FaceTime a iné videohovory na jedno nabitie.

Vďaka čipu M1 môžu používatelia MacBookov Air lietať v projektoch iMovie a exportovať projekty až 3x rýchlejšie.

Medzi ďalšie nové funkcie MacBooku Air patrí najnovší procesor obrazového signálu (ISP) v M1, ktorý zlepšuje kvalitu obrazu fotoaparátu s lepšou redukciou šumu, väčším dynamickým rozsahom a vylepšeným automatickým vyvážením bielej a detekciou tváre s vylepšenou technológiou ML, aby ste vyzerali čo najlepšie počas videohovorov. Podpora širokouhlých (wide) farieb P3 vedie k ešte živejšiemu a realistickejšiemu Retina displeju. Secure Enclave v M1 v kombinácii s Big Sur poskytuje najlepšie zabezpečenie vo svojej triede s funkciami ako Touch ID, ktoré uľahčujú odomykanie MacBooku Air a bezpečné nakupovanie online pomocou Apple Pay dotykom prsta. A Wi-Fi 6 poskytuje rýchlejší bezdrôtový výkon, zatiaľ čo dva porty Thunderbolt s podporou USB 4 umožňujú pripojenie k širokej škále periférií.

Nový MacBook Air svojim elegantným dizajnom, ohromujúcim displejom Retina, klávesnicou Magic Keyboard a ohromujúcou úrovňou výkonu vďaka M1 znova definuje, čo tenký a ľahký notebook dokáže. A to všetko už od 999 dolárov (v USA).

Vďaka podpore wide farieb P3 je Retina displej na MacBooku Air ešte živší.

13-palcový MacBook Pro je najpopulárnejším profesionálnym notebookom spoločnosti Apple. Študenti ho využívajú na štúdium na vysokej škole a profesionáli na to, aby usmernili svoju kreativitu. Vďaka čipu M1 a Big Sur sa 13-palcový MacBook Pro stáva ešte výkonnejším a ešte profesionálnejším.

8-jadrový procesor, spárovaný s aktívnym chladiacim systémom MacBooku Pro, je až 2,8-krát rýchlejší ako predchádzajúca generácia a pri kompilácii kódu, prekódovaní videa, úprave fotografií vo vysokom rozlíšení a pod. poskytuje výkon, ktorý je prelomový.

8-jadrový GPU je až 5-krát rýchlejší, čo umožňuje používateľom vychutnať si mimoriadne plynulý grafický výkon, či už navrhujú graficky náročnú hru alebo nový produkt.

A s modelom M1 je 13-palcový MacBook Pro až 3x rýchlejší ako najpredávanejší notebook so systémom Windows vo svojej triede.3

ML je až 11x rýchlejšie a pre úlohy ML v zariadení, ktoré využívajú Neural Engine, je nový 13 -palcový MacBook Pro je teraz najrýchlejším kompaktným notebookom pro na svete.4

Až 17 hodín bezdrôtového prehliadania webu a až ohromujúcich 20 hodín prehrávania videa poskytuje MacBook Pro s až dvojnásobnou výdržou batérie oproti predchádzajúcej generácii a najdlhšiu výdrž batérie v prípade počítačov Mac. 2

13-palcový MacBook Pro s procesorom M1 prináša výkon, ktorý mení hru a vôbec najdlhšiu výdrž batérie na Macu.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou dokáže 13″ MacBook Pro s M1:

Vytvorenie kódu v Xcode až 2,8x rýchlejšie.
Vykreslenie komplexného 3D titulu vo Final Cut Pro až 5,9x rýchlejšie.
Plynulé navrhovanie zložitých herných scén v editore Unity Editor až 3,5-krát rýchlejšie.
ML v časti Vytvorenie ML až 11-krát rýchlejšie.
Vďaka úžasnému výkonu Neural Engine oddeľte v reálnom čase bicie, inštrumentálky a hlasové stopy od záznamu v reálnom čase.
Prehrávajte 8K ProRes video v plnej kvalite v rozlíšení DaVinci Resolve bez toho, aby vám „spadla“ jediná snímka.
Zostavte štyrikrát viac kódu na jedno nabitie vďaka neuveriteľnému výkonu na 1 watt čipu M1.

Vďaka M1 je 13-palcový MacBook Pro až 2,8x rýchlejší, takže používatelia môžu kompilovať kód s neuveriteľnou ľahkosťou.

Medzi ďalšie nové funkcie nového 13-palcového MacBooku Pro patria mikrofóny štúdiovej kvality pre super čisté nahrávky a hovory a najnovší fotoaparát ISP od spoločnosti Apple s čipom M1 umožňuje ostrejší obraz a viac detailov v tieni a svetlách videohovorov. Nový MacBook Pro tiež poskytuje najlepšie zabezpečenie vo svojej triede so Secure Enclave v M1 a Touch ID. Tiež obsahuje dva porty Thunderbolt s podporou USB 4 na pripojenie k viac periférnym zariadeniam ako kedykoľvek predtým, vrátane Apple Pro Display XDR v plnom rozlíšení 6K.

Vďaka úžasnému výkonu a neuveriteľnej výdrži batérie v kombinácii s nádherným displejom Retina, klávesnicou Magic Keyboard a kompaktným trojlibrovým (1,36kg) dizajnom je nový 13-palcový MacBook Pro dokonalým vyjadrením toho, čo dokáže čip M1. A je k dispozícii už od 1 299 dolárov (v USA).

Nový 13-palcový MacBook Pro je dokonalým vyjadrením toho, čo dokáže čip M1.

Mac mini: ohromujúci výkon a ultrakompaktný dizajn

Mac mini je najuniverzálnejší počítač spoločnosti Apple a teraz s M1 ponúka ohromujúci výkon a neuveriteľné nové funkcie.

8-jadrový CPU s až 3x vyšším výkonom ako predchádzajúca generácia
8-jadrový GPU prináša až výrazné šesťnásobné zvýšenie grafického výkonu
Neveriteľný 15-násobne vyšší výkon vrámci ML v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

A v porovnaní s najpredávanejším desktopom Windows v jeho cenovom rozpätí je Mac mini 10x menší, aj napriek tomu však poskytuje až 5-krát väčší výkon.

Nový mini počítač Mac obsahuje vo svojom ultrakompaktnom dizajne ohromujúci výkon.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou dokáže Mac mini s M1:

Zostavte kód v Xcode až 3x rýchlejšie.
Zahrajte si graficky náročnú hru s až 4x vyššou snímkovou frekvenciou.
Vykreslite komplexnú časovú os vo Final Cut Pro až 6-krát rýchlejšie.
Až 3x toľko doplnkov v reálnom čase v aplikácii Logic Pro.
Magickým spôsobom zvýšite rozlíšenie fotografie v aplikácii Pixelmator Pro až 15-krát rýchlejšie.
Využite ML frameworky ako TensorFlow alebo Create ML, ktoré sú teraz akcelerované čipom M1.

Vďaka 3x vyššiemu výkonu Mac mini dramaticky akceleruje náročné pracovné postupy, ako je je napríklad kompilácia kódu v Xcode.

Mac mini je tiež vybavený pokročilým tepelným dizajnom, ktorý udržuje prelomový výkon pri zachovaní chladu a ticha, podporuje až dva displeje vrátane Apple Pro Display XDR v plnom rozlíšení 6K a Wi-Fi 6 pre rýchlejší bezdrôtový výkon a Secure Enclave v M1 pre najvyššiu bezpečnosť vo svojej triede.

Mac mini s M1 a Big Sur predstavuje obrovský posun v tom, čo dokáže ultramalý pracovný počítač. Mac mini, ktorý je oveľa všestrannejší a schopnejší ako kedykoľvek predtým, je teraz k dispozícii od 699 dolárov (USA), o 100 dolárov menej ako štvorjadrový model predchádzajúcej generácie.

macOS Big Sur

Všetky nové počítače Mac prichádzajú s Big Sur, najnovšou verziou najvyspelejšieho operačného systému na svete pre stolné počítače. Big Sur predstavuje nádherný redizajn, ktorý je úplne novým, ale okamžite sympatickým, a obsahuje výkonné aktualizácie aplikácií vrátane Safari, Messages a Maps. Big Sur je navrhnutý tak, aby až do svojej podstaty využíval všetky výhody všetkých schopností a výkonu M1 a priniesol výrazné zvýšenie celkového výkonu, ohromujúcu výdrž batérie a ešte silnejšiu bezpečnostnú ochranu. Vďaka M1 sa veci, ktoré používatelia robia každý deň, uskutočňujú znateľne rýchlejšie a plynulejšie. Rovnako ako iPhone a iPad, aj Mac sa teraz okamžite prebúdza z režimu spánku. Prehliadanie pomocou Safari – ktorý je už najrýchlejším prehliadačom na svete – je teraz pri spustení JavaScriptu až 1,5-krát rýchlejší a takmer dvakrát responzívnejší.

S Big Sur a M1 môžu používatelia počítačov Mac spustiť väčšiu škálu aplikácií ako kedykoľvek predtým. Celý softvér Apple pre Mac je teraz univerzálny a beží natívne pre systémy M1. Existujúce aplikácie pre Mac, ktoré neboli aktualizované na verziu Universal, budú bežať bez problémov s technológiou Apple Rosetta 2. A aplikácie pre iPhone a iPad môžu teraz bežať priamo na počítači Mac. Ďalej sú základy Big Sur optimalizované tak, aby uvoľnili výkon M1 pre Metal pre grafiku či Core ML pre strojové učenie.

macOS Big Sur je navrhnutý tak, aby naplno využil čip M1 v novej zostave počítačov Mac.

Vysvetlivky

  1. Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1 a 16 GB RAM. Výkon sa meria pomocou vybraných štandardov v odbore. Konfigurácie počítačov z verejne dostupných údajov o predaji za posledných 12 mesiacov. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro.
  2. Výdrž batérie závisí od nastavení zariadenia, používania a ďalších faktorov. Skutočné výsledky sa môžu líšiť.
  3. Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1, ako aj produkčných počítačových systémov založených na procesoroch Intel Core i7 s grafikou Intel Iris Plus a najnovšej verzie Windows 10, ktorá bola v čase testovania k dispozícii. Najpredávanejší systém založený na verejne dostupných údajoch o predaji za posledných deväť mesiacov. Testované s graficky náročnými pracovnými záťažami v komerčných aplikáciách. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro.
  4. Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných 13-palcových systémov MacBook Pro s čipom Apple M1, ako aj výrobných počítačových systémov na báze Intel Core i7 s diskrétnou grafikou. Kompaktný prenosný počítač je definovaný ako notebook s vysoko výkonnou grafikou, hmotnosťou 3,1 libry alebo menej a hrúbkou 0,85 palca alebo menej. Testované s vopred vyškolenými modelmi konverzných neurónových sietí a optimalizovanými rámcami na každej platforme. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou špecifických počítačových systémov a odrážajú približný výkon MacBooku Pro.
  5. Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 s využitím predprodukčných mini systémov Mac s čipom Apple M1 a súčasných počítačových systémov založených na procesoroch Intel Core i5 s grafickou kartou Intel UHD Graphics 630 a najnovšou verziou systému Windows 10, ktorá bola v čase testovania k dispozícii. Najpredávanejší systém založený na verejne dostupných údajoch o predaji za posledných deväť mesiacov. Testované s vybranými grafickými štandardmi v odbore. Testy výkonu sa vykonávajú pomocou konkrétnych počítačových systémov a odrážajú približný výkon systému Mac mini.
  6. „Najrýchlejší prehliadač na svete“: Testy uskutočňované spoločnosťou Apple v auguste a októbri 2020 pomocou výkonnostných testov JetStream 2, MotionMark 1.1 a Speedometer 2.0 v prehliadačoch, ktoré test dokončili. Testované s predbežným vydaním Safari 14 a najnovšími stabilnými verziami prehliadačov Chrome, Firefox a (Windows) Microsoft Edge v čase testovania na 13-palcových systémoch MacBook Pro s procesorom Intel Core i5 s predbežným vydaním macOS Big Sur a Windows 10 Home bežiacich v Boote Camp; 12,9-palcové jednotky iPad Pro (4. generácia) s predbežným vydaním systémov iPadOS 14 a Microsoft Surface Pro 7 na báze Intel Core i7 so systémom Windows 10 Pro; a iPhone 11 Pro Max s predbežným vydaním iOS 14 a Samsung Galaxy S20 Ultra s Androidom 10. Zariadenia testované s pripojením WPA2 Wi-Fi. Výkon sa bude líšiť v závislosti od používania, konfigurácie systému, sieťového pripojenia a ďalších faktorov. „Až 1,5-krát rýchlejší pri spustení JavaScriptu a takmer 2-krát citlivejší“: Testovanie uskutočnené spoločnosťou Apple v septembri a októbri 2020 s využitím výkonnostných štandardov JetStream 2 a Speedometer 2.0. Testované na predprodukčných systémoch MacBook Air a Mac mini s čipom Apple M1 a 8-jadrovým GPU, ako aj na produkčných štvorjadrových 13-palcových systémoch MacBook Air s frekvenciou 1,2 GHz Intel Core i7 a štvorjadrových procesoroch Intel Core i3 s frekvenciou 3,6 GHz Mini systémy Mac, všetky nakonfigurované s 16 GB RAM, 2 TB SSD a predbežným vydaním macOS Big Sur. Testované s predbežným vydaním Safari 14.0.1 a sieťovým pripojením WPA2 Wi-Fi. Výkon sa bude líšiť v závislosti od konfigurácie systému, konfigurácie siete, sieťového pripojenia a ďalších faktorov.

Zdroj: apple.com/newsroom