iPhone 12 a iPhone 12 Pro

Apple predstavila 13. októbra štyri nové iPhony: iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Ak ste náhodou online udalosť Apple Event – October 13 nestihli, môžete si pozrieť záznam:

Apple Event – Online prezentácia nových iPhone 12

Spoločné funkcie:

iPhone 12 a iPhone 12 Mini

Nový hranatý vzhľad a 4x viac pádu-odolné sklo „Ceramic Shield“

Ceramic Shield, ktorý ochraňuje predné sklo, je napustené nano-ceramic kryštálmi, dramaticky zvyšuje pevnosť a je štvornásobne viac pádu-odolné.

Ceramic Shield – 4x viac pádu-odolné sklo na iPhone 12

MagSafe – magnet na zadnej strane iPhone

Možno si pamätáte MagSafe 1 a MagSafe 2 na starších Apple MacBookoch. Veľmi sa nám páči návrat MagSafe na všetkých modeloch iPhone 12. MagSafe je magnet na zadnej strane iPhonu, na ktorý jednoducho pripnete bezdrôtovú magnetickú nabíjačku od Apple, Apple peňaženku, obaly a ďalšie príslušenstvo od výrobcov 3. strán. Dokáže nabíjať maximálne 15W.

Rýchle a smart 5G/4G pripojenie

Superrýchlemu 5G pripojeniu venovala spoločnosť Apple na predstavení značný priestor. Smart data mód dokáže podľa potreby automaticky prepínať medzi 5G a LTE a tým šetrí batériu.

Smart data mode na novom iPhone

A14 Bionic

Prvý čip v smartphone priemysle vyrobený 5-nanometrovým procesom, s 50% rýchlejším CPU ako ktorýkoľvek iný smartphone čip. Apple čip A14 Bionic posúva limity Machine learning, so svojím 16 jadrovým Neural Engine je schopný zvládnuť neuveriteľných 11 trillion operácií za sekundu.

A14 Bionic

Okrem týchto funkcií majú všetky nové iPhony Super Retina XDR OLED display, sú vodotesné do hĺbky 6 metrov po dobu 30 minút (IP68), dokážu fotiť a vytvárať časozber v nočnom režime (vrátane prednej kamery), sú schopné vytvárať a editovať Dolby Vision HDR video a v krabici nájdete iba kábel USB-C – Lightning, bye bye adaptér a slúchadlá.

Rozdiely medzi jednotlivými iPhone 12 modelmi:

Jediný rozdieľ medzi iPhone 12 a iPhone 12 Mini (okrem veľkosti) je v batérii. iPhone 12 Mini vydrží o pár % menej.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro má navyše:

Telephoto kamera s optickým priblížením

Telephoto kamera dokáže urobiť 2x optický zoom v prípade iPhone 12 Pro a až 2,5 násobný pri iPhone 12 Pro Max. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max máme na výber v 4 farbách.

iPhone 12 Pro

LiDAR Scanner

LiDAR – „Light detection and ranging“ – je metóda merania vzdialenosti pomocou laserového lúča. Výsledkom sú lepšie fotky, lepšie videá, iPhone dokáže lepšie rozoznať, ako ďaleko sú od seba vzdialené objekty a dokáže ešte lepšie rozmazať pozadie fotky (bokeh). LiDAR nájde široké využitie aj v rozšírenej realite (AR), ktorú využíva napr. aplikácia od IKEA.

Okrem spomínaných funkcií má rada Pro oproti iPhone 12 a iPhone 12 mini dvojnásobnú kapacitu – 128, 256 a 512 GB, dokáže fotiť Portréty v Nočnom režime, nahrávať videa v HDR Dolby Vision pri 60 snímkach za sekundu, Apple ProRAW a lepšiu stabilizáciu pomocou „Dual optical image stabilization“.

iPhone 12 Pro Max okrem lepšej batérie navyše:

Technológia optickej stabilizácie Sensor-shift
Až 2,5x optický zoom, digitálny až 12x (pri videu 7x)

One more thing…

HomePod Mini za 99€

Malý brat už známeho smart repráku HomePod od Apple využíva intelligenciu od Siri a prináša osobnú skúsenosť pre každého člena domácnosti. Viacero HomePod mini reprákov dokáže spolupracovať a streamovať hudbu či podcasty do viacerých miestností naraz. HomePod mini má špeciálny hardware, vrátane Apple čipu S5 a využíva pokročilý software na vytvrenie prelomového zážitku technikou “computational audio”.

HomePod Mini

O tom, kedy bude HomePod mini k dispozícii a koľko bude stáť na Slovensku, vás budeme včas informovať v ďalšom článku.