Pages, Numbers a Keynote pridávajú podporu pre Scribble a ďalšie funkcie

Pages
Podpora Scribble v Pages.

Prihláste sa na náš ďalší webinár o Pages, Numbers a Keynote. Vysielame naživo už vo štvrtok 8. októbra o 18:00.


Apple v aktualizácii pre Pages, Numbers a Keynote pridala podporu pre Scribble, nové upraviteľné tvary a viacero špecifických funkcií pre konkrétne apky.

Scribble je nová funkcia iPadOS 14, ktorá vám umožňuje pomocou Apple Pencil písať text do textového poľa, ktoré potom apka prevedie na text. Zatiaľ rozumie Scribble len po anglicky alebo čínsky. Táto funkcia vám tiež umožňuje vykonávať napríklad mazanie textu pomocou Apple Pencil.

V zariadeniach iPad, Pages, Numbers a Keynote teraz všetky podporujú túto funkciu pomocou vlastnej verzie značkovacích nástrojov PencilKit, ktoré sa nachádzajú v iných apkách, ako sú Poznámky a niektoré aplikácie tretích strán. Prvý nástroj na palete, ktorý je označený veľkým písmenom „A“, je nástroj Scribble. Jeho výber vám umožní písať rukou v ktorejkoľvek z troch apiek iWork, ktoré potom prevedú váš rukopis na text. Medzi ďalšie nástroje patria perá na kreslenie, jedno na vytváranie farebných tvarov a výber obrázkov. Sada nástrojov Pages obsahuje aj nástroj pre pridávanie anotácii.

Obzvlášť pekný detail zahrnutý do Pages, ktoré Numbers alebo Keynote nemajú, je správa, ktorá sa objaví v tele dokumentu s vysvetlením, čo robí vybraný nástroj. Jednou z funkcií Scribble, ktorá nefunguje v sade iWork, je schopnosť vytvárať dokonalé tvary pozastavením pred zdvihnutím Apple Pencil po nakreslení tvaru. Kreslenie dokonalých tvarov je teda z pomedzi apiek od Apple naďalej môžné jedine v Poznámkach.

Keynote
Keynote a ďalšie apky iWork podporujú nové upraviteľné tvary.

Všetky tri apky tiež prichádzajú s novými upraviteľnými tvarmi a aktualizovaným výberom obrázkov a videí pre iOS a iPadOS, ktoré obsahujú funkcie vyhľadávania a podporu albumov. Teší ma, že výber fotografií a videí bol aktualizovaný a priniesol nové spôsoby, ako nájsť obrázky, ktoré hľadáte. Výber sa dlho nezmenil a najnovšia verzia je o svetelné roky lepšia ako predtým.

Numbers
Nové prispôsobiteľné formuláre v apke Numbers

Každá apka tiež získala niektoré funkcie, ktoré sú pre ňu jedinečné. Pages pridávajú nové šablóny pre reporty. Numbers uľahčila vytváranie a prispôsobovanie formulárov, čo sú rýchle spôsoby zadávania údajov do tabuľky. Keynote získal schopnosť vkladať videá z YouTube a Vimeo, nové možnosti exportu filmov s viacerými formátmi a snímkovými frekvenciami a schopnosť duplikovať objekty potiahnutím so stlačenou klávesou Option.

Scribble som zatiaľ veľmi nepoužíval, ale je pekné vidieť, že je implementovaný v apkách iWork. Všetky tri apky kombinujú text s inými médiami, takže je prirodzené používať Apple Pencil na zadávanie textu popri kreslení a ďalšom použití. Ak ste už nejaký čas neskúšali Pages, Numbers alebo Keynote, prihláste sa na náš ďalší webinár už vo štvrtok 8. októbra. Všetky tri apky podporujú sofistikované funkcie, ktoré poznáme z desktopových verzií od konkurencie.