Predstavujeme iPad Pro mini

Minulý týždeň Apple predstavila nový výkonný iPad Air, ale žiadny iPad mini. Keď sa pozriem na nový Air, vidím zariadenie, ktoré je zaujímavou zmesou iných iPadov od Apple, najmä iPadu Pro.

Zatiaľ sme ho netestovali, ale Apple uvádza, že čip A14 Bionic sa výkonovo blíži schopnostiam iPadu Pro. Air samozrejme teraz veľmi pripomína Pro, má ploché hrany a obrazovku od okraja po okraj. Podporuje navyše klávesnicu Magic Keyboard, ktorú používa 11” iPad Pro, aj klávesnicu Smart Keyboard Folio, a navyše Apple Pencil druhej generácie. Je to kombinácia, ktorá by mala z Airu urobiť vynikajúce zariadenie určené na prácu. Aj keď je o dosť väčší ako mini, Air je stále veľmi tenký ( 6,1 mm ) a ľahký, váži okolo 450g, čo mu dáva rovnaké výhody, aké má mini.

Na jedinečnej konfigurácii Airu ma najviac zaujíma jeho potenciál poslúžiť, ako schopné a ultra prenosné pracovné zariadenie. Vďaka 10,9” obrazovke mi Air spárovaný s klávesnicou pripomína 11” MacBook Air, ktorý si tak veľa ľudí obľúbilo pre svoju prenositeľnosť. Aj keď sa mi veľmi páči Magic Keyboard, ktorú používam so svojím iPadom Pro, Air ma núti premýšľať, či by mohol lepšie poslúžiť v kombinácii so Smart Keyboard Folio pre maximálnu mobilitu. Či tak alebo onak, Air má oproti mini výraznú výhodu pri akýchkoľvek úlohách náročných na klávesnicu.

Scribble v iPadOS 14
Scribble v iPadOS 14

Výhodou je aj Apple Pencil druhej generácie. Scribble som zatiaľ na svojom iPade Pro príliš nepoužíval. Písanie na obrazovku iPadu Pro môže byť neprirodzené, pokiaľ neleží na stole, čo vo väčšine prípadov nezapadá do môjho štýlu práce. S menším a ľahkým Airom si viem predstaviť, že ho používam v jednej ruke a v druhej s Apple Pencil si robím poznámky, zvýrazňujem PDF a používam Scribble na rôzne úlohy vrátane zapisovania pripomienok.

Jedinou vecou, ktorou si nie som istý, je veľkosť obrazovky. Na jednej strane vždy uprednostňujem väčšiu obrazovku, najmä na čítanie a písanie. Na druhej strane, väčší a ťažší displej by mohol spôsobiť, že bude dlhšie čítanie menej príjemné.

Air tiež nastoľuje otázku, či potrebujem ďalšie zariadenie, ktoré je viac práceschopné. Pravdepodobne nie, najmä preto, že som uviazol doma počas pandémie. Postupom času sa to však zmení. Som optimista, že sa život nakoniec vráti o niečo bližšie k normálu. Budem viac chodiť von a začnem znova cestovať. V tých časoch, najmä na krátkych cestách, by bolo superprenosné zariadenie na prácu fantastické.

Teraz, keď je v ponuke ďalší iPad s displejom od okraja po okraj, nevidím návrat k iPadu mini reálne. Veľké rámy mini sú jednou z jeho najväčších negatívnych stránok a dúfam, že ich Apple čoskoro zavrhne.

Tiež uprednostňujem menšie zariadenie, keď sedím vonku alebo ležím v posteli. Takže otázka znie: “Zelený alebo modrý?” 🙃