Pripravte sa na macOS Monterey

Tešíte sa na nový macOS Monterey? Či už zvažujete inštalovať najnovší OS už dnes, alebo chcete chvíľu počkať, odporúčame urobiť niekoľko opatrení, aby bol váš Mac pripravený na nový systém.

1. Skontrolujte kompatibilitu systému macOS Monterey

Podporuje váš Mac macOS Monterey? To je prvá otázka, na ktorú budete musieť odpovedať.

Zoznam Macov kompatibilných so systémom MacOS Monterey je o niečo kratší ako v prípade Big Sur. Nasledujúce počítače podporujú macOS Monterey:

  • MacBook Air (2015 a novší)
  • MacBook Pro (2015 a novší)
  • MacBook (2016 a novší)
  • iMac (2015 a novší)
  • iMac Pro (2017 a novší)
  • Mac Pro (koniec roka 2013 a novší)
  • Mac mini (koniec roka 2015 a neskôr)

Na aktualizáciu potrebujete najmenej 20 GB voľného miesta na disku.

Ak neviete, ktorý Mac máte, prejdite do ponuky Apple menu () a vyberte “O tomto počítači Mac“. V sekcii “Úložisko” nájdete informácie o voľnom mieste na disku v počítači.

O tomto počítači Mac

2. Aktualizujte aplikácie

Aktualizácia aplikácií kvôli kompatibilite je dôležitá nielen pred samotnou aktualizáciou na macOS Monterey, ale aj počas nasledujúcich týždňov a mesiacov po aktualizácii.

Aktualizácia aplikácií z Mac App Store je jednoduchá. Stačí otvoriť App Store a prejsť na sekciu “Aktualizácie“, kde nájdete a nainštalujete dostupné aktualizácie.

Akualizácie v Mac App Store

V prípade aplikácií stiahnutých mimo App Store ich budete chcieť aktualizovať manuálne priamo prostredníctvom aplikácie alebo prostredníctvom webovej stránky vývojára.

3. Zálohujte dáta

Pravdepodobne najdôležitejšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť pred inštaláciou macOS Monterey, je záloha Macu a všetkých súborov v počítači. Zálohovanie zaisťuje, že budete môcť obnoviť svoje údaje v prípade, že sa počas aktualizácie niečo pokazí. Zálohy vám tiež umožňujú vrátiť sa späť a prejsť na staršiu verziu systému, ak sa tak rozhodnete neskôr.

Zďaleka najjednoduchší prístup k zálohovaniu Macu je pomocou Time Machine.

Time Machine v Systémových nastaveniach

Ak tento proces nepoznáte, môžete si prečítať túto príručku, na dokončenie zálohy Time Machine budete potrebovať externý disk.

4. Zvážte, posunúť inštaláciu o deň alebo dva 

Alebo počkajte na macOS Monterey 12.1. Niektorí používatelia počítačov Mac zámerne odkladajú aktualizáciu systému, či už o niekoľko dní alebo týždňov. Je to rozumná stratégia pre každého, kto je aktuálne spokojný so svojim systémom macOS.

Neskoršie aktualizácie macOS Monterey 12.1, 12.2, 12.3 atď., budú pravdepodobne obsahovať opravy chýb, pričom viac aplikácií môže byť dovtedy plne kompatibilných s Monterey.

Nie je na škodu počkať na inštaláciu hlavnej aktualizácie systému, najmä ak vaše aktuálne nastavenie Macu funguje správne a dostupné aktualizácie zabezpečenia inštalujete hneď, ako budú k dispozícii.

5. Všetko pripravené? Nainštalujte MacOS Monterey

Ak je váš Mac kompatibilný, aplikácie aktualizované a dáta zálohované, potom ste pripravení nainštalovať macOS Monterey, kedykoľvek budete chcieť.

Inštalátor macOS Monterey

Chcete vedieť viac o novinkách v iOS a iPadOS 15, zaregistrujte sa na náš webinár „Čo je nové v iOS a iPadOS 15“, naživo už 27. októbra.