Všetky nové funkcie macOS Big Sur

Nový systém macOS Big Sur

Najnovší operačný systém macOS Big Sur bol sprístupnený verejnosti bezplatne len pred malou chvíľou. Toto sú všetky nové funkcie, ktoré macOS Big Sur prináša:

Prostredie

Aktualizovaná menu lišta

Menu lišta je teraz vyššia a priesvitnejšia, čo umožňuje, že sa obrázok na pracovnej ploche roztiahne od kraja po kraj. Text sa zosvetľuje alebo ztmavuje na základe farby obrázka na ploche. Rozbaľovacie ponuky sú väčšie a majú viac priestoru medzi jednotlivými položkami, aby bolo všetko ešte ľahšie čitateľné.

Plávajúci Dock

Prepracovaný Dock sa teraz vznáša na spodnej časti displeja a je viac priesvitný, vďaka čomu môžete cez neho čiastočne vidieť presvitajúcu tapetu na pracovnej ploche. A ikony aplikácií majú tiež nový dizajn, takže sa dajú ľahšie rozpoznať.

Nové ikony pre aplikácie

Ikony aplikácií boli prepracované tak, aby pôsobili povedome, ale pritom sviežo. Majú jednotný tvar, ale zachovávajú si štylistické prvky a detaily, ktoré im dodávajú typycký charakter Macu.

Odľahčený vzhľad okien

Okná majú ľahší a čistejší vzhľad, vďaka čomu sa s nimi lepšie pracuje. Zvýšená priesvitnosť a zaoblené hrany sú navrhnuté tak, aby zodpovedali krivkám Macu a vytvárajú v MacOS súdržný vzhľad.

Prepracované tabuľky

Tabuľky v aplikáciách boli úplne prerobené, zmizli orámovania a rámčeky, aby ste sa mohli viac zamerať na váš obsah. Automaticky stlmia jas pozadia a premenia sa na centrum diania v danej apke.

Nové a aktualizované zvuky

Systémové zvuky sú úplne nové a ešte príjemnejšie pre uši. Nové systémové zvuky výstrah boli prerobené na základe úryvkov originálov, takže znejú povedome.

Postranné lišty po celej výške

Nový vzhľad bočných panelov aplikácií uľahčuje hľadanie a dáva vám viac priestoru na vykonávanie dôležitých vecí. Ľahko sledujte svoju doručenú poštu, pristupujte k priečinkom Finder a organizujte fotografie, poznámky a ďalšie.

Nové symboly v systéme macOS

Nové symboly na paneloch s nástrojmi, na bočných paneloch a v ovládacích prvkoch prinášajú väčšiu prehľadnosť a konzistentnosť vo všetkých aplikáciách. Keď aplikácie vykonávajú bežné úlohy, ako napríklad prezeranie doručenej pošty v pošte alebo kalendári, majú rovnaký symbol. K dispozícii sú tiež lokalizované verzie symbolov s číslami, písmenami a dátumami, ktoré sú prispôsobené jazyku vášho systému.

Ovládacie centrum

Ovládacie centrum

Nové Ovládacie centrum spája vaše obľúbené položky z panela s ponukami na jedno miesto a poskytuje vám okamžitý prístup k ovládacím prvkom, ktoré používate najčastejšie. Stačí kliknúť na ikonu Ovládacie centrum v menu lište a upraviť nastavenia Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop a ďalších nastavení – bez otvorenia systémových nastavení.

Prispôsobte si Ovládacie centrum

Pridajte ovládacie prvky pre ďalšie aplikácie a funkcie, ktoré najčastejšie používate, napríklad Prístupnosť alebo Batéria.

Kliknutím zobrazíte ďalšie možnosti

Kliknutím rozbalíte ponuku. Napríklad kliknutím na Displej zobrazíte možnosti pre Tmavý režim, Night Shift, True Tone a AirPlay.

Pripnúť na Menu lištu

Presuňte a pripnite svoje obľúbené položky ponuky do hornej časti Menu lišty, aby ste k nim mali jednoduchý prístup na jeden klik.

Centrum hlásení

Aktualizované centrum hlásení

Prepracované centrum hlásení dáva všetky vaše hlásenia a widgety do jedného samostatného stĺpca. Upozornenia sú automaticky zoradené podľa najnovších a prepracované widgety v zobrazení Dnes poskytujú informácie na prvý pohľad.

Interaktívne oznámenia

V macOS Big Sur dokážete s upozorneniami pre Podcasty, Mail, Kalendár a ďalšie oveľa viac. Ak chcete vykonať akciu alebo získať ďalšie informácie, stačí kliknúť a podržať upozornenie. Odpovedzte na e-mail, počúvajte najnovší podcast a dokonca rozbaľte pozvánku na kalendár, aby ste zistili, kam spadá udalosť vrámci vášho dňa.

Zoskupené oznámenia

Upozornenia sú zoskupené podľa vlákna alebo aplikácie. Rozbalením jednotlivých skupín zobrazíte predchádzajúce upozornenia. Skupinové upozornenia môžete tiež zakázať, ak si ich chcete zobraziť individuálne.

Prepracované widgety

Vyskúšajte úplne nové krásne prepracované widgety pre Kalendár, Akcie, Počasie, Pripomienky, Poznámky a Podcasty. Widgety tiež prichádzajú v rôznych veľkostiach, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Prispôsobte si Widgety

Ľahko pridajte do Centra hlásení nové widgety kliknutím na Upraviť widgety. Potom prispôsobte veľkosť tak, aby zobrazovala množstvo informácií, ktoré chcete vidieť, a presuňte nový widget do zoznamu widgetov.

Objavte viac widgetov apiek tretích strán

V App Store nájdete veľa nových widgetov tretích strán pre Centrum hlásenia na počítači Mac.

Safari

Prispôsobiteľná úvodná stránka

Prispôsobte si novú úvodnú stránku tak, aby bola iba vaša. Môžete nastaviť obrázok na pozadí a zvoliť, ktoré sekcie sa zobrazia na úvodnej stránke – vrátane obľúbených položiek, návrhov Siri, zoznamu na čítanie, kariet iCloud alebo dokonca aj správy o ochrane osobných údajov.

Ešte väčší výkon

Safari už bol najrýchlejším počítačovým prehliadačom – a teraz je ešte rýchlejší. Safari načítava často navštevované stránky v priemere o 50 percent rýchlejšie ako Chrome. (1)

Vylepšená energetická účinnosť

Safari je optimalizovaný špeciálne pre Mac, takže je efektívnejší ako iné prehľadávače v systéme macOS. Vydrží streamovať video až o tri hodiny dlhšie a prehliadať web až o jednu hodinu dlhšie na notebooku Mac v porovnaní s Chrome alebo Firefox. (2)

Favikony na kartách (taboch)

Predvolené favikony kariet vám pomôžu ľahko identifikovať otvorené karty (taby) v Safari na prvý pohľad.

Zobraziť viac kariet naraz

Nový dizajn panela kariet zobrazuje viac kariet na obrazovke naraz, takže medzi nimi môžete rýchlo prechádzať.

Ukážky webových stránok

Ak chcete iba nakuknúť, čo je za kartou, podržte nad ňou kurzor a získate rýchly náhľad stránky.

Preklad (Beta)

Prekladajte celé webové stránky v prehliadači Safari. (3) Keď narazíte na kompatibilnú stránku, stačí kliknúť na ikonu prekladu v poli adresy a preložiť do angličtiny, španielčiny, čínštiny, francúzštiny, nemčiny, ruštiny alebo brazílskej portugalčiny.

Rozšírenia Safari v App Store

Úplne nová kategória rozšírení v App Store prináša rozšírenia Safari s hodnoteniami redaktorov a zoznamom tých najobľúbenejších, ktoré uľahčujú objavovanie skvelých rozšírení od množstva vývojárov. Všetky rozšírenia z dôvodu bezpečnosti kontroluje, podpisuje a hostuje spoločnosť Apple.

Podpora rozhrania WebExtensions API

Nová podpora rozhrania WebExtensions API a migračných nástrojov umožňuje vývojárom priniesť rozšírenia Chrome do Safari.

Udeliť prístup rozšíreniam na webovú stránku

Webové stránky, ktoré navštevujete, a karty, ktoré používate, dokážete uchovať ešte viac v súkromí. Safari sa vás pýta, s ktorými webovými stránkami môže rozšírenie Safari pracovať – ​​a vy môžete udeliť prístup na jeden deň alebo navždy.

Správa o ochrane osobných údajov

Safari používa inteligentnú prevenciu sledovania na identifikáciu a zabránenie sledovačom v profilovaní alebo sledovaní vás na webe. Nová správa o ochrane osobných údajov vysvetľuje, ako Safari chráni vaše prehliadanie na všetkých navštívených webových stránkach. Prejdite v ponuke Safari na položku Správa o ochrane osobných údajov a získate podrobný prehľad všetkých sledovačoch zablokovaných za posledných 30 dní.

Správa o ochrane osobných údajov pre konkrétnu webovú stránku

Prečítajte si postupy ochrany osobných údajov pre všetky navštívené webové stránky. Stačí kliknúť na tlačidlo Správa o ochrane osobných údajov na paneli nástrojov Safari a získate prehľad všetkých sledovačov blokovaných technológiou Intelligent Tracking Prevention.

Správa o ochrane osobných údajov na úvodnej stránke

Pridajte si na svoju úvodnú stránku Správu o ochrane súkromia – pri každom otvorení nového okna alebo karty budete vidieť, ako Safari chráni vaše súkromie.

Monitorovanie hesla

Safari bezpečne sleduje vaše heslá a automaticky sleduje všetky uložené heslá, ktoré mohli byť obeťou útoku. Ak dôjde k narušeniu súkromia alebo bezpečnostnej hrozbe, Safari vám pomôže upgradovať existujúce heslá a dokonca sama automaticky generuje bezpečné heslá. Safari uchováva vaše údaje v súkromí a nikomu – ani samému Apple – neprezrádza informácie o vašom hesle.

Import hesiel a nastavení z prehliadača Chrome

Ľahko importujte históriu, záložky a uložené heslá z prehliadača Chrome do prehliadača Safari.

Správy

Pripnuté konverzácie

Pripnite svoje obľúbené konverzácie na začiatok zoznamu. Nové správy, odpoveďe a indikátory písania sa animujú priamo nad špendlíkom. A keď budú v skupinovej konverzácii nejaké neprečítané správy, okolo pripnutej konverzácie uvidíte krúženie posledných aktívnych účastníkov.

Viacero pripnutých konverzácií

Môžete mať až deväť pripnutých konverzácií, ktoré sa synchronizujú medzi správami v iOS, iPadOS a macOS.

Vyhľadávanie

Vyhľadanie odkazov, fotografií a fráz vo všetkých minulých správach je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Nové prostredie vyhľadávania pre Správy usporiada vaše výsledky do odkazov a fotografií a zvýrazní nájdené výrazy. Výborne funguje aj s klávesovými skratkami – stačí stlačiť cmd-F.

Zdieľajte svoje meno a fotografiu

Automaticky zdieľajte svoje meno a fotografiu, keď začnete konverzáciu alebo keď druhá osoba odpovie v správe. Rozhodnite sa, či budete tieto údaje zdieľať s každým, iba so svojimi kontaktmi, alebo vôbec. Môžete sa dokonca rozhodnúť, že pre svoju fotografiu použijete Memoji, obrázok alebo monogram.

Skupinové fotografie

Nastavte obrázok pre svoje skupinové konverzácie pomocou fotografie, Memoji alebo emodži. Skupinové fotografie sa automaticky zdieľajú so všetkými členmi skupiny.

Zmienky

Adresujte správu jednotlivcovi v skupinovej konverzácii zadaním mena osoby alebo pomocou znaku @ a vyberte si, či chcete dostávať upozornenia, iba ak vás niekto spomenie.

Vložené odpovede

Správy vám umožňujú odpovedať na jednu konkrétnu správu v skupinovej konverzácii. Takto vidíte všetky súvisiace správy v ich vlastnom zobrazení a ľahko dokážete sledovať vlákno.

Efekty správ

Okoreňte špeciálne chvíle balónmi, konfetami, lasermi a ďalšími. Pošlite správu s efektom nahlas alebo jemne, alebo s tresknutím. Alebo pošlite osobnú správu neviditeľným atramentom, ktorý zostane rozmazaný, kým po ňom nepotiahnete kurzorom.

#snímky

Nájdite populárne obrázky a súbory GIF a rýchlo ich pridajte do ľubovoľnej správy. Objavte populárne memečka, keď otvoríte #image, alebo podľa kľúčového slova vyhľadajte obrázky relevantné pre vašu konverzáciu.

Editor Memoji

Ľahko vytvorte a upravte Memoji, ktorý vás vystihuje. Vyberte si zo širokej škály účesov, pokrývok hlavy, štruktúr tváre a ďalších atribút, aby ste vytvorili jednu z viac ako bilióna možných kombinácií.

Nálepky memoji

Vyjadrite sa pomocou nálepiek Memoji. Nálepky sa generujú automaticky pre vaše prispôsobené Memoji, čo umožňuje ich rýchle a jednoduché zdieľanie s priateľmi.

Vylepšený výber fotografií

Použite aktualizovaný výber fotografií na rýchly prístup a zdieľanie svojich posledných fotografií a albumov.

Mapy

Sprievodcovia

Objavte najlepšie reštaurácie, zaujímavé obchody a objavujte výnimočné miesta po celom svete pomocou Sprievodcov od dôveryhodných značiek. (4) Uložte Sprievodcov, aby ste sa k nim neskôr mohli ľahko vrátiť. Sprievodcovia sa automaticky aktualizujú, keď sú pridané nové miesta, takže máte vždy aktuálne odporúčania.

Vytvorte si vlastných sprievodcov

Vytvárajte sprievodcov pre všetky svoje obľúbené miesta, napríklad „najlepšie pizzerie v Prešove“ alebo miesta, ktoré sa chystáte navštíviť, napríklad „pekné kopce v Tatrách.“ Potom ich môžete zdieľať s priateľmi a rodinou.

Pozri sa okolo

Preskúmajte vybrané mestá pomocou interaktívneho 3D zážitku, ktorý vám umožní rozhliadnuť sa v okruhu 360 stupňov a plynule prechádzať ulicami.

Cyklotrasy

Naplánujte si svoju cyklistickú trasu priamo na počítači Mac. (5) Preštudujte si zmeny nadmorskej výšky vašej jazdy, ako je ulica rušná, či sa na ceste nachádzajú prudké svahy alebo schody. Keď ste pripravení na jazdu, pošlite si trasu priamo do svojho iPhone.

Trasa elektromobilu

Keď plánujete cestu elektrickým vozidlom, Mapy automaticky pridajú zastávky nabíjania na vašej trase a pri výpočte ETA zohľadnia čas nabíjania. (6) Pridajte svoje elektrické vozidlo na iPhone a Mapy budú sledovať aktuálny typ nabíjania a nabíjačky ktorý vám pomôže naplánovať najlepšiu trasu.

Vnútorné mapy

Prezrite si podrobné vnútorné mapy hlavných letísk a nákupných centier po celom svete. Zistite, ktoré reštaurácie sú za turniketmi na letisku, kde je najbližšia toaleta alebo váš obľúbený obchod v nákupnom centre.

Aktuálne aktualizácie zdieľaného ETA (očakávaný čas príchodu)

Keď vám priatelia zozdieľajú ETA, môžete dostávať aktuálne informácie o ich pokroku na mape, aby ste vedeli, kedy pravdepodobne dorazia.

Nové mapy dostupné vo viacerých krajinách

Neskôr v tomto roku prídu podrobné nové mapy do ďalších krajín vrátane Kanady, Írska a Veľkej Británie. Prezrite si podrobné cesty, budovy, parky, prístavy, pláže, letiská a ďalšie.

Spoplatnené zóny v mestách

Veľké mestá ako Londýn a Paríž majú spoplatnené zóny, ktoré pomáhajú znižovať dopravnú preťaženosť v hustých oblastiach. Mapy vám umožňujú vidieť spoplatnené zóny a dokonca vám pomôžu ich obísť. (7)

Obmedzenia ŠPZ

Pre mestá v Číne, ktoré obmedzujú jazdu v hustých mestských oblastiach, môžete zistiť, či máte prístup na základe spôsobilosti vášho vozidla. (8) Zadajte číslo ŠPZ a zistite, či môžete ísť cez mesto alebo budete presmerovaný. Informácie o ŠPZ sú bezpečne uložené v Mapách a nikdy neopúšťajú vaše zariadenie.

Ochrana osobných údajov

Informácie o ochrane osobných údajov v App Store

Nová sekcia na stránke každej aplikácie v obchode App Store vám pomôže pochopiť postupy ochrany súkromia aplikácie pred jej stiahnutím. (9) Je to podobné ako so štítkami na potravinách v obchode, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo v potravinách je, než ich dáte do nákupného košíka.

Samonahlasovacie postupy ochrany súkromia

Vývojári sami nahlásia svoje postupy ochrany osobných údajov v aplikácii App Store. (9) Pozrite sa na typy údajov, ktoré ich aplikácia môže zhromažďovať – ​​napríklad údaje o využití, kontaktné informácie alebo lokalita – a či sú tieto údaje zdieľané s tretími stranami.

Zobrazené v jednoduchom formáte

Rovnako ako sú pohodlné a ľahko čitateľné výživové štítky na potravinách, aj informácie o ochrane osobných údajov aplikácie v App Store sa zobrazujú v konzistentnom a jednoduchom formáte. (9) Vďaka tomu môžete rýchlo a ľahko pochopiť postupy ochrany osobných údajov aplikácie.

Aktualizácie softvéru

Rýchlejšie aktualizácie

Po nainštalovaní systému MacOS Big Sur softvérové ​​aktualizácie fungujú na pozadí a sú hotové rýchlejšie ako predtým – takže je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým udržiavať váš Mac aktuálny a zabezpečený.

Podpísaný systémový disk

MacOS Big Sur predstavuje kryptograficky podpísaný systémový zväzok, ktorý chráni pred škodlivou manipuláciou. Znamená, že váš Mac pozná presné rozloženie vášho systémového zväzku, a môže pri práci začať s aktualizáciou softvéru na pozadí.

AirPods

Automatické prepínanie zariadení

AirPods sa automaticky prepínajú medzi aktívnymi zariadeniami spárovanými s rovnakým účtom iCloud, čo ešte viac uľahčuje používanie AirPodov s vašimi zariadeniami Apple. (10) Vyskakovací panel zobrazuje, ktoré zariadenie akurát teraz prehráva zvuk. Automatické prepínanie zariadení funguje pre všetky slúchadlá Apple a Beats s čipom pre slúchadlá Apple H1.

Apple Arcade

Odporúčania na základe Priateľov

Prezrite si hry Apple Arcade, ktoré sú obľúbené u vašich priateľov v Hernom centre, priamo na karte Apple Arcade a na stránkach s hrami.

Dosiahnuté úspechy

Navštívte stránky s hrami Apple Arcade, kde nájdete informácie o pokroku v dosiahnutom úspechu a preskúmajte ciele a míľniky, ktoré môžete v hrách odomknúť.

Pokračujte v hraní

Spúšťajte hry, ktoré ste nedávno hrali na svojich zariadeniach, priamo na karte Arcade.

Zobraziť všetky hry a filtrovať

Prejdite si celý katalóg Apple Arcade. Triedenie a filtrovanie podľa dátumu vydania, aktualizácií, kategórií, podpory radičov a ďalších.

Hlavný panel v hre Game Center

Palubná doska (dashboard) v hre predstavuje rýchly pohľad na vás a pokrok vašich priateľov v hre. V rámci svojej hry môžete rýchlo získať prístup k svojmu profilu v hernom centre, bonusom, výsledkovým tabuľkám a ďalšiemu obsahu.

Už čoskoro

Prezrite si pripravované hry Apple Arcade a stiahnite si ich hneď po vydaní.

Batéria

Optimalizované nabíjanie batérie

Optimalizované nabíjanie batérie je navrhnuté tak, aby znižovalo opotrebenie batérie a zvýšilo jej životnosť zaistením úplného nabitia notebooku Mac, keď je odpojený. Optimalizované nabíjanie batérie sa naučí vašu každodennú rutinu nabíjania a aktivuje sa, len keď váš Mac predpovedá, že bude pripojený k nabíjačke po dlhšiu dobu.

História používania batérie

História využitia batérie zobrazuje grafy úrovne a spotreby batérie za posledných 24 hodín a za posledných 10 dní.

FaceTime

Zvýraznenie posunkovej reči

FaceTime teraz detekuje, keď účastník používa posunkovú reč, a robí osobu prominentnou pri skupinovom hovore FaceTime.

Rodinné zdieľanie

Zdieľajte predplatné aplikácií tretích strán

Vývojári aplikácií môžu sprístupniť nákupy a predplatné z App Store na zdieľanie medzi členmi rodiny, takže každý získa prístup pomocou jediného nákupu v App Store.

Domácnosť

Stav domácnosti

Nový vizuálny prehľad stavov v hornej časti aplikácie Domácnosť zobrazuje zoznam zariadení, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, ktoré je možné rýchlo ovládať alebo informujú o dôležitých zmenách stavu.

Adaptívne osvetlenie pre inteligentné žiarovky

Žiarovky, ktoré menia farbu, dokážu automaticky nastavovať intenzitu počas celého dňa, aby sa maximalizoval váš komfort a produktivita. (11) Ráno sa uvoľnite vďaka teplejším farbám, na poludnie zvýšte fokus s chladnejšími farbami a v noci sa uvoľnite odstránením modrého svetla.

Rozpoznávanie tváre pre videokamery a zvončeky

Okrem detekcie osôb, zvierat a vozidiel môžu bezpečnostné kamery identifikovať osoby, ktoré ste označili v aplikácii Fotky, a získať tak bohatšie oznámenia o aktivite. (11) Ľahko označte ľudí a zvoľte, či chcete dostávať upozornenia, keď príjdu.

Aktívne zóny pre videokamery a zvončeky

Pomocou HomeKit Secure Video môžete definovať aktívne zóny v zornom poli kamery, aby ste zachytili video alebo prijímali upozornenia iba v prípade, že je detekovaný pohyb iba v týchto oblastiach. (11)

Hudba

Na vypočutie

Nová karta Na vypočutie je určená na prehrávanie a objavovanie obľúbenej hudby, interpretov, rozhovorov a mixov na jednom mieste. V hornej časti môžete vidieť súhrn vašich najlepších tipov na hudobné aktivity. Počas hrania sa Apple Music (12) učí, čo vás baví, a poskytuje nové návrhy.

Vylepšené vyhľadávanie

Úplne nový zážitok z vyhľadávania podľa žánrov a aktivít. Albumy a piesne sa dajú teraz spustiť priamo z návrhov vyhľadávania. Pri písaní môžete dostávať aj ďalšie užitočné návrhy a ďalšie výsledky, ktoré vám pomôžu nájsť to, čo hľadáte.

Poznámky

Najlepšie výsledky vo vyhľadávaní

Najlepšie výsledky sa zobrazia v hornej časti výsledkov vyhľadávania a zobrazujú najrelevantnejšie výsledky – uľahčujú tak hľadanie toho, čo hľadáte.

Rýchle štýly

Prístup k ďalším štýlom textu a možnostiam formátovania kliknutím na tlačidlo Aa.

Vylepšené skenovanie

Fotoaparát kontinuity je lepší ako kedykoľvek predtým. Použite svoj iPhone alebo iPad na zachytenie ostrejších skenov, ktoré sú teraz dokážu zabezpečiť presnejšie automatické orezávanie, a nechajte ich automaticky preniesť do vášho počítača Mac.

Fotografie

Rozšírené možnosti úpravy videa

Pri úpravách videa sú teraz podporované úpravy, filtre a orezávanie, takže môžete svoje videá otáčať, meniť expozíciu alebo dokonca použiť filtre.

Rozšírené možnosti úprav fotografií

Teraz môžete na fotografie použiť efekt Vibrance a upraviť intenzitu filtrov a efektov Portrait Lighting.

Vylepšené retušovanie

Nástroj Retuš teraz používa pokročilé strojové učenie na odstránenie škvŕn, prachových škvŕn a iných objektov z fotografie.

Jednoduchá a plynulá navigácia

Priblížením a oddialením sa rýchlo dostanete k hľadaným fotografiám a videám – vrátane albumov, typov médií, importu, miest a ďalších.

Dodajte fotografiám a videám kontext pomocou tituliek

Na informačnom paneli môžete zobraziť a upraviť titulky, ktoré sa predtým volali popisy, a pridať tak svojim fotografiám a videám kontext. Ak je povolená funkcia iCloud Fotky, titulky sa bezproblémovo synchronizujú na všetkých vašich zariadeniach vrátane titulkov, ktoré pridáte do zariadenia so systémom iOS alebo iPadOS.

Vylepšené Spomienky

Vychutnajte si relevantnejší výber fotografií a videí v Spomienkach, väčší výber pesničiek, ktoré sa automaticky prispôsobia dĺžke vášho filmu v Spomienkach, a vylepšenú stabilizáciu videa pri prehrávaní filmov v Spomienkach.

Podcasty

Na vypočutie

Funkcia Okamžité počúvanie ešte viac uľahčuje hľadanie toho, čo vám bude hrať ďalej. Prehľadnejšia sekcia Ďalšie vám uľahčuje pokračovačť v počúvaní ďalšej epizódy v poradí. Užite si novú sekciu venovanú zjednodušeniu objavovania najnovších epizód v reláciách, ktoré sledujete. A máte k dispozícii aj ručne vybrané odporúčania k jednotlivým epizódam. (13)

Pripomienky

Priraďte pripomienky

Priraďte pripomienky ľuďom, s ktorými zdieľate zoznamy, a dostanú upozornenie. Je to skvelé na rozdelenie úloh a organizáciu, kto je za čo zodpovedný.

Inteligentné návrhy dátumov a miest

Pripomienky automaticky navrhnú dátumy, časy a miesta pripomienok na základe podobných pripomienok, ktoré ste vytvorili v minulosti.

Personalizované zoznamy s emodži

Prispôsobte si vzhľad svojich zoznamov pomocou emodži a nových symbolov.

Návrhy pripomienok z apky Mail

Keď si s niekým dopisujete v službe Mail, Siri rozpozná možné pripomenutia a navrhne vám ich vytvorenie.

Usporiadanie inteligentných zoznamov

Prispôsobte si inteligentné zoznamy, ktoré môžete teraz ľahko usporiadať alebo skryť.

Nové klávesové skratky

Ľahko prechádzajte svoje zoznamy a inteligentné zoznamy a rýchlo presuňte dátumy pripomienok na dnešok, zajtra alebo budúci víkend.

Vylepšené vyhľadávanie

Nájdite správne pripomenutia pomocou vyhľadávania ľudí, miest a dokonca aj podrobných poznámok, ktoré ste do pripomienok pridali.

Spotlight

Ešte väčší výkon

Vyhľadávanie Spotlight je teraz viac optimalizované na rýchlosť. Výsledky sa zobrazia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, prakticky hneď ako začnete písať.

Vylepšené výsledky vyhľadávania

Spotlight zobrazuje všetky vaše výsledky vyhľadávania v prehľadnom zozname, vďaka čomu sú výsledky prehľadnejšie, takže k aplikácii, webu alebo dokumentu, ktorý potrebujete, sa dostanete ešte rýchlejšie.

Podpora funkcie Quick Look

Vďaka podpore funkcie Quick Look vo vyhľadávaní Spotlight máte prístup k rolovateľnému náhľadu takmer všetkých dokumentov a webových stránok v plnej veľkosti. Môžete otáčať, orezávať a označovať obrázky, podpisovať súbory PDF alebo orezávať mediálne súbory – bez toho, aby ste spustili aplikáciu.

Integrované v ponukách Nájsť

Technológia Spotlight teraz poháňa ponuku Nájsť v aplikáciách ako Safari, Pages, Keynote a ďalších.

Siri

Odpovede z webu (v angličtine)

Siri vám teraz môže pomôcť nájsť odpovede na širší súbor otázok pomocou informácií z celého webu. Položte otázky ako „Ako fungujú hybridné vozidlá?“ alebo „Čo spôsobuje ročné obdobia?“ a Siri vám pomôže nájsť odpoveď, ktorú hľadáte. (14)

Diktafón

Zložky

Priečinky vám umožňujú usporiadať nahrávky zvukových poznámok.

Dynamické zložky

Dynamické zložky automaticky zoskupujú záznamy Apple Watch, nedávno odstránené záznamy a obľúbené položky.

Obľúbené

Ľahko označte nahrávky ako obľúbené, aby ste k nim mali neskôr rýchly prístup.

Vylepšené nahrávanie

Automaticky znížte hluk pozadia a ozvenu v miestnosti jediným kliknutím.

Počasie

Zrážky počas nasledujúcej hodiny

V stredne veľkých a veľkých widgetoch apky Počasie si môžete pozrieť graf po minútach, ktorý zobrazuje intenzitu dažďa alebo sneženia počas nasledujúcej hodiny. K dispozícii pre USA.

Výrazné zmeny počasia

Miniaplikácia Počasie zobrazuje, ak bude nasledujúci deň počasie oveľa teplejšie, chladnejšie alebo vlhšie

Drsné počasie

Miniaplikácia Počasie zobrazuje oficiálne vládne výstrahy o určitých nepriaznivých poveternostných udalostiach vrátane tornád, zimných búrok, prívalových povodní a podobne. K dispozícii pre USA, Európu, Japonsko, Kanadu a Austráliu.

Zdroj: Apple

Vysvetlivky:

 1. Testovanie uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 meraním výkonu načítania stránok (snapshot verzií) 10 populárnych webových stránok za simulovaných podmienok siete. Testované na štvorjadrových 13-palcových systémoch MacBook Pro s procesorom Intel Core i5 s frekvenciou 1,4 GHz, s 8 GB RAM, 256 GB SSD a predbežným vydaním macOS Big Sur. Testované s predbežným vydaním Safari 14.0.1 a Chrome v85.0.4183.121. Výkon sa bude líšiť v závislosti od používania, konfigurácie systému, sieťového pripojenia a ďalších faktorov.
 2. Testy uskutočnené spoločnosťou Apple v októbri 2020 na štvorjadrových 13-palcových systémoch MacBook Pro s procesorom Intel Core i5 s frekvenciou 1,4 GHz, s 8 GB RAM, 256 GB SSD a predbežným vydaním macOS Big Sur. Systémy testované s pripojením WPA2 Wi-Fi pri napájaní z batérie s jasom displeja nastaveným na 12 kliknutí zdola alebo na 75%. Predbežná verzia Safari 14.0.1 testovaná s obsahom HD 1080p; Chrome v86.0.4240.75 a Firefox v81.0.1 testované s obsahom HD 720p. Nie všetky funkcie sú k dispozícii na všetkých zariadeniach. Výkon sa bude líšiť v závislosti od konfigurácie systému, zaťaženia aplikácie a ďalších faktorov.
 3. Preklad do Safari (beta) podporuje angličtinu, španielčinu, zjednodušenú čínštinu, francúzštinu, nemčinu, ruštinu a brazílsku portugalčinu.
 4. Sprievodcovia sú k dispozícii pre oblasť San Francisco Bay Area, Los Angeles, New York City, Londýn a ďalšie.
 5. Cyklotrasy sú k dispozícii pre oblasť San Francisco Bay Area, Los Angeles, New York City, Šanghaj, Peking a Londýn.
 6. Navigácia elektromobilov vozidiel vyžaduje iPhone so systémom iOS 14 a kompatibilné vozidlo.
 7. Spoplatnené zóny sú podporované v mnohých mestách po celej Európe.
 8. Obmedzenia ŠPZ sú podporované v mnohých mestách po celej Číne a vyžadujú iPhone so systémom iOS 14 alebo iPad so systémom iPadOS 14.
 9. Informácie o ochrane osobných údajov v App Store budú k dispozícii v aktualizácii macOS Big Sur neskôr v tomto roku.
 10. Automatické prepínanie zariadení funguje s AirPods Pro, AirPods (2. generácia), Powerbeats, Powerbeats Pro a Beats Solo Pro. Vyžaduje iPhone alebo iPod s najnovšou verziou systému iOS; iPad s najnovšou verziou iPadOS; alebo Mac s najnovšou verziou systému macOS.
 11. Adaptívne osvetlenie, rozpoznávanie tváre a aktívne zóny v aplikácii Domácnosť vyžaduje, aby bol ako centrum domácnosti nastavená Apple TV, HomePod alebo iPad a kompatibilné príslušenstvo HomeKit.
 12. Apple Music vyžaduje predplatné.
 13. Vylepšený nástroj na retušovanie v aplikácii Fotky vyžaduje MacBook Pro (15-palcové a 16-palcové modely) predstavený v roku 2016 alebo novší, iMac (modely Retina 5K) predstavený v roku 2014 alebo novší, iMac (modely Retina 4K) predstavený v roku 2017 alebo novší, iMac Pro (všetky modely) alebo Mac Pro predstavené v roku 2013 alebo novšom.
 14. Odporúčania epizód podcastov sú k dispozícii v USA
 15. Siri webové odpovede sú k dispozícii v angličtine (USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, India a Austrália).
 16. Pre USA sú k dispozícii zrážky nasledujúcej hodiny v miniaplikácii Počasie
 17. Informácie o nepriaznivom počasí v miniaplikácii Počasie sú k dispozícii pre USA, Európu, Japonsko, Kanadu a Austráliu.
 18. Funkcie sa môžu meniť. Niektoré funkcie, aplikácie a služby nemusia byť dostupné vo všetkých regiónoch alebo jazykoch.