Vývojár hry Fortnite, Epic Games, žaluje Apple za udajné protisúťažné správanie spracovania platieb v App Store

Spoločnosť Apple bola už dlhodobo na kolíznom kurze s herným priemyslom. Konflikt vyvrcholil pred pár dňami, keď Epic Games, vývojár extrémne populárnej hry Fortnite, podal proti Apple žalobu na protimonopolný súd.

Zdá sa, že séria udalostí, ktoré sa odohrali, sú súčasťou starostlivo zorganizovaného plánu vedúceho k podaniu žaloby. Ďeň začal tým, že Epic Games začala ponúkať nákupy v hre so zľavou s použitím vlastného platobného systému, čo je v jasnom rozpore s pravidlami pre App Store. Apple odpovedala odstránením hry z obchodu App Store. V tlačovej správe pre portál The Verge Apple uvádza:

Spoločnosť Epic Games podnikla dnes nešťastný krok a porušila pravidlá pre App Store, ktoré platia rovnako pre každého vývojára a sú navrhnuté tak, aby chránili obchod pre našich používateľov. V dôsledku toho bola ich aplikácia Fortnite z obchodu odstránená. Spoločnosť Epic Games povolila vo svojej aplikácii funkciu, ktorá nebola skontrolovaná alebo schválená Applom, a to v úmysle porušiť pravidlá pre App Store týkajúce sa platieb v aplikácii, ktoré sa vzťahujú na každého vývojára predávajúceho digitálny tovar alebo služby.

Epic Games má už desať rokov aplikácie v App Store a ťažila z ekosystému App Store – vrátane nástrojov, testovania a distribúcie, ktoré poskytuje Apple všetkým vývojárom. Epic súhlasil so zmluvnými podmienkami App Store slobodne a sme radi, že vybudovali tak úspešnú firmu. Skutočnosť, že ich obchodné záujmy ich teraz vedú k tomu, aby sa usilovali o osobitné dojednanie, nemení fakt, že tieto usmernenia vytvárajú rovnaké podmienky pre všetkých vývojárov a robia obchod bezpečným pre všetkých používateľov. Vynaložíme maximálne úsilie, aby sme spolupracovali so spoločnosťou Epic na riešení týchto porušení, aby sa Fortnite mohol vrátiť do obchodu App Store.

Krátko po tom, ako Apple stiahla hru z App Store, podala Epic 62-stranovú žalobu na Okresnom súde Spojených štátov amerických v Kalifornii, ktorý bol založený na porušení federálneho zákona tzv. Sherman Antitrust Act.

Podľa Epic:

Apple sa stala jednou z tých, proti ktorým kedysi bojovala: monštrum snažiacim sa ovládať trhy, blokovať hospodársku súťaž a potláčať inovácie. Apple je väčšia, silnejšia, zakorenená a zhubnejšia než monopóly z minulosti. S trhovou kapitalizáciou takmer 2 bilióny dolárov, veľkosť a dosah spoločnosti Apple ďaleko presahuje veľkosť akéhokoľvek technologického monopolu v histórii.

Sťažnosť je založená na protisúťažnom konaní v súvislosti s distribúciou aplikácií pre iOS a spracovaním platieb v aplikácii. Epic Games prišiel s návrhom, aby súd vydal súdny príkaz zakazujúci takéto správanie, vyhlásil ho za nezákonné a nariadil ďalšie spravodlivé prostriedky. Tiež požaduje zabrániť konaniu Apple a odstrániť údajnú ujmu, ktorá bola spôsobená.

Žalobu nasledovalo video z hry paródujúce slávnu reklamu Apple z roku 1984. Video vyzýva hráčov Fortnite, aby sa pridali do boja a rok 2020, sa nestal rokom 1984.

#FreeFortnite

Vzhľadom na načasovanie udalostí sa zdá, že spoločnosť Epic úmyselne porušila pravidlá Apple týkajúce sa kontroly aplikácií. Bol by som prekvapený, keby rokovania nebránili podaniu žaloby, ale bez ohľadu na to, kroky spoločnosti Epic “pozdvihli laťku” útokov proti spôsobu, akým Apple prevádzkuje App Store. Súdny spor s Epic sa líši v tom, že je podaný dobre financovanou súkromnou spoločnosťou, ktorá si najala jednu z najväčších svetových advokátskych kancelárií, aby ju zastupovala. Obe spoločnosti to bude stáť veľa peňazí a Apple bude vystavená zlej publicite na oveľa dlhšiu dobu, ako tomu bolo v prípade nedávneho vypočúvania technologických gigantov kongresom.