iOS a iPadOS 14: Čo nové prinesú budúce verzie populárnych OS od Apple

iOS a iPadOS 14

Apple na konferencii WWDC podrobne predstavila ďalšie hlavné verzie svojich dvoch najpopulárnejších operačných systémov: iOS a iPadOS 14. Zoznam nových funkcií v týchto verziách nie je taký dlhý ako po iné roky, každá aktualizácia však má čo ponúknuť. Od vylepšení domovskej obrazovky a množstva aktualizácií pokrývajúcich takmer každú systémovú aplikáciu, plus nová apka Tlmočník, vylepšenia pre Siri, funkcie pre písanie rukou s Apple Pencil, výhľadávanie v emoji a ďalšie. Apple vylepší tento rok iPhone a iPad rôznymi spôsobmi.

Tu je náš podrobný prehľad všetkých najdôležitejších aktualizácii.

Domovská obrazovka

Domovskú obrazovku zariadení iPhone a iPad čakájú najväčšie zmeny v histórii verzii operačných systémov iOS a iPadOS.

Widgety

Widgety v iOS 14
Konfigurácia widgetov.

Apky teraz môžu ponúkať widgety v troch rôznych veľkostiach – malé, stredné a veľké – na iPhone sa tieto widgety môžu pridať priamo na plochu ako súčasť mriežky s apkami. Veľkosť malých miniapiek zaberá na domovskej obrazovke v mriežke priestor 2×2, zatiaľ čo stredné 2×4, veľké ešte viac. Vďaka novým veľkostiam a významu na ploche môžu byť widgety oveľa všestrannejšie ako predtým.

Vlastné widgety od Apple v iOS a iPadOS 14 sa vyznačujú viac prepracovaným dizajnom ako staršie widgety, ktoré spravidla prezentujú údaje na priesvitnom sivom pozadí. Apple teraz povzbudzuje vývojárov, aby zostavovali widgety, ktoré viac reprezentujú charakter danej apky.

Widgety sa dajú naskladať na seba. Pričom na domovskej obrazovke môže byť súčasne až 10 miniapiek. Apple tiež vytvoril niečo, čo sa volá Dynamická sada – automaticky meniace sa widgety v priebehu dňa na základe údajov o čase, polohe a aktivite. Jedným z widgetov, ktoré ma obzvlášť zaujímajú, je aktualizovaný widget odporúčania Siri využívajúci AI na navrhovanie bežných akcií, ktoré vykonávate. Táto funkcia sa predtým nachádzala na miestach ako sú panel vyhľadávania a obrazovka uzamknutia, teraz ju však môžete mať priamo na svojej domovskej obrazovke.

Obraz v Obraze na iPhone

FaceTime v režime Obraz v Obraze
FaceTime v režime Obraz v Obraze.

iOS 14 konečne prinesie funkciu Obraz v Obraze na iPhone. To umožní pokračovať v pozeraní videa v ktoromkoľvek zo štyroch rohov obrazovky počas prezerania domovskej obrazovky alebo inej apky. Okno videa bude tiež možné posúvať mimo obrazovku, zatiaľ čo zvuk bude pokračovať na pozadí. Ideálne pre sledovanie videí, ale aj pre hovory FaceTime, pretože teraz budete môcť vo svojom iPhone naďalej telefonovať s videom a robiť iné veci.

Knižnica Aplikácií

Knižnica aplikácií
Nová knižnica aplikácií automaticky organizuje apky do kategórií.

Spolu s novinkou univerzálnych miniapiek na domovskú obrazovku prichádza aj nová funkcia Knižnica aplikácií. Nachádza sa na samom konci stránok domovskej obrazovky a obsahuje dynamické priečinky zoradené podľa kategórií, ako sú návrhy, naposledy pridané, Apple Arcade a ďalšie. Je to skvelý spôsob, ako rýchlo nájsť apku, ktorú hľadáte, bez manuálneho triedenia.

Pretože Knižnica apiek znižuje potrebu existencie veľkého množstva stránok s apkami na ploche, môžete niektoré stránky úplne zakázať. Ak ste v režime jiggle, klepnutím na bodky stránky v dolnej časti obrazovky získate možnosť povoliť alebo zakázať určité stránky, takže môžete skryť neporiadok a spoliehať sa na knižnicu apiek a vyhľadávanie, aby ste našli, čo potrebujete. Vyhľadávacie pole knižnice obsahuje aj úplné zobrazenie zoznamu všetkých nainštalovaných apiek, podobne ako prehľad zavedený v systéme WatchOS minulý rok.

Vyhľadávanie

Univerzálne vyhľadávanie v iPadOS
Vyhľadávanie v iPadOS.

Vyhľadávanie získava veľké vylepšenia v systémoch iOS a iPadOS 14. Výsledky vyhľadávania už nezaberajú celú obrazovku iPadu. Namiesto toho sa zobrazuje malé textové pole, rovnako ako v macOS Spotlight. Inovácie v rámci vyhľadávania nie sú iba vizuálne. Craig Federighi, výkonný riaditeľ pre softvér Apple, poznamenal počas prezentácie WWDC, že vyhľadávanie “Prepracovali od základov, aby bolo univerzálne.” V praxi to znamená, že výsledky sú relevantnejšie, generujú sa už počas písania, podporujú vyhľadávanie na webe a odozva je celkovo rýchlejšia. Ak sa vám páči vyhľadávanie na Macu, podobný zážitok vás čaká na iPade. Na oboch zariadeniach iPhone a iPad očakávame lepšie výsledky pri použití vyhľadávania.

Apky

Napriek tomu, že iOS a iPadOS 14 ponúka menej nových funkcií, v porovnaní s predchádzajúcimi verziami, základné systémové apky dostali rôzne nové vylepšenia.

Vylepšený dizajn apiek pre iPad

Bočný panel v apke Fotky
Fotky a nový bočný panel.

Apple implementovala niekoľko nových dizajnových prvkov vo viacerých apkách, pričom niektoré z nich prevzali dizajn z Macu. Nový bočný panel je najvýznamnejším príkladom, pretože sa používa v apkách Fotky, Poznámky, Súbory, Hudba, Skratky, Diktafón, Kontakty, Mail a Kalendár. Bočný panel je vhodným miestom pre ďalšie ovládacie prvky apky. Ak ho nepotrebujete, môžete ho ľahko skryť.

Panely nástrojov a rozbaľovacie menu sú ďalšie príklady nových prvkov používateľského rozhrania v iPadOS. Apky Kalendár a Súbory používajú panely s nástrojmi v hornej časti obrazovky ako určitú adaptáciu menu baru na Macu s ohľadom na estetiku iPadu. Rozbaľovacie ponuky fungujú podobne a zlučujú viaceré ovládacie prvky na jednom mieste. Príjemnou zmenou v iPadOS 14 je aj to, že vyskakovacie okná sa automaticky zrušia pri interakcii s inou časťou apky.

Apka Súbory na iPade
Ďalšie ovládacie prvky v apke Súbory

Tlmočník

Nová apka Tlmočník
Nová apka Tlmočník

Jedinou úplne novou predinštalovanou apkou, ktorú Apple uvádza na trh je Prekladač. Apka ponúka plynulý preklad prostredníctvom mikrofónu alebo zadaného textu. Apka je navrhnutá na preklad konverzácií a zobrazuje naraz oba jazyky vedľa seba. Preklad funguje úplne offline po stiahnutí jazykov, ktoré potrebujete a pomocou strojového účeniana zariadení, aby preložené konverzácie zostali súkromné. Podporovanými jazykmi budú:

 • Angličtina
 • Mandarínska čínština
 • Francúzština
 • Nemčina
 • Španielčina
 • Taliančina
 • Japončina
 • Kórejčina
 • Arabčina
 • Portugalčina
 • Ruština

Prekladač automaticky zistí jazyk, ktorým hovoríte, má zabudovanú funkciu slovníka a jeho technológia bude integrovaná do ďalších systémových apiek, ako je napríklad Safari.

Správy

Pripnuté konverzácie v apke Správy
Pripnuté konverzácie v apke Správy

Cieľom viacerých noviniek v apke Správy je uľahčiť prístup k najdôležitejším konverzáciám a zároveň zlepšiť používateľský zážitok pri využívaní skupinových chatov.

Konverzácie je teraz možné pripnúť k hornej časti apky a mať ich tak ľahko dostupné. Keď je konverzácia pripnutá, predstavuje ju kruh obsahujúci obrázok profilu daného kontaktu alebo obrázok skupiny pre skupinové chaty. Môžete mať až 9 pripnutých konverzácií rozložených v mriežke 3×3.

Vložené odpovede v apke Správy
Vložené odpovede v skupinovej konverácii.

Skupinové konverzácie dostali tento rok vítanú pozornosť v niekoľkých veľmi potrebných oblastiach. Na začiatok, Správy teraz podporujú vkladanie odpovedí, takže môžete odpovedať na konkrétnu správu, aj keď bola vytlačená z poslednej diskusie. Apka tiež automaticky detekuje kontakt, keď zadáte meno (nie je potrebný symbol @), a používatelia si budú mocť nastaviť, či chcú dostávať oznámenia pre každú správu v skupinovom chate alebo iba pre tie, kde sa spomína ich meno. Nakoniec v hornej časti konverzácie je použitý nový dizajn pre fotografie účastníkov skupiny vrátane možnosti nastaviť si vlastný obrázok, ktorý bude konkrétnu skupinu reprezentovať.

Vyhľadávanie v emoji
Vyhľadávanie v emoji je konečne tu.

Táto funkcie sa týka omnoho viac apiek ako len správ, ale je dôležitá a chcem ju spomenúť: klávesnica emoji teraz ponúka vyhľadávanie vôbec po prvýkrát. Hľadanie emoji je v systéme iOS 14.2 konečne realitou.

Vylepšení sa dočkali aj Memoji. Existuje viac ako 20 nových možností úpravy vlasov a pokrývok hlavy, vrátane masky na tvár. Memoji môžu byť nakonfigurované s oveľa väčšou vekovou variáciou ako predtým plus tri nové Memoji: objatie, pästička a začervenanie.

App Store

App Clips
App Clips v akcii.

Hlavnou novinkou súvisiacou s obchodom App Store je App Clips. Nová technológia, ktorá podstatne rozširuje dostupnosť apiek mimo App Store. Klipy aplikácií sú malé kúsky údajov z apiek, ku ktorým je možné pristupovať rýchlo a ľahko, aj keď nemáte túto apku nainštalovanú. Nájdete ich napríklad v apke Safari, Správy alebo Mapy. Môžu byť tiež integrované s NFC a QR kódmi, čo umožňuje miestam v reálnom svete, ako sú maloobchodné predajne, ponúkať určitú funkcionalitu vlastných apiek jednoduchým ťuknutím alebo skenovaním. App Clips musia byť menšie ako 10 MB, aby sa dali rýchlo stiahnuť, ale môžu ponúkať aj natívne funkcie, ako je napríklad Apple Pay a Sign in with Apple na vytvorenie účtu. Ak chcete znova zobraziť App Clips, môžete tak urobiť z novej knižnice aplikácii.

Rodinné zdieľanie už nie je výlučne výsadou pre platené apky. Teraz všetky vaše nákupy v apkách a predplatné podporujú zdieľanie s Rodinou. Veľmi vítaná zmena, ktorá prišla oveľa neskôr akoby sme si želali.

Herná platforma Apple Arcade dostáva niekoľko vylepšení v iOS a iPadOS 14, ako sú odporúčania na základe toho, čo hrajú vaši priatelia, úspechy, ukážky titulov, ktoré budú čoskoro k dispozícii a rýchly spôsob, ako pokračovať v hre tam, kďe ste skončili.

Mapy

Apple Mapy zaznamenala v roku 2019 veľa veľkých zmien a Apple vylepšuje ja tento rok.

Asi najväčšou a najžiadanejšou aktualizáciou sú cyklistické trasy. Jedná sa o navigačnú možnosť najvyššej úrovne spolu s možnosťami jazdy autom, chôdze a ďalšími. Apple tvrdí, že pri mapovaní trasy jej cyklistická navigácia berie do úvahy aj prevýšenie. Na začiatku budú cyklistické trasy k dispozícii iba v omedzenom počte oblastí, vrátane mesta New York, Los Angeles, San Francisco, Šanghaj a Peking. Neskôr prídu ďalšie.

Navigácia pre cyklistov v apke Mapy
Navigácia pre cyklistov v apke Mapy.

Sprievodcovia, sú zábavným doplnkom k Mapám, ktoré zostavujú odporúčané miesta hodné návštevy vo vašej lokalite. Dizajnovo pripomínajú príbehy, ktoré sa nachádzajú v sekcii Dnes v obchode App Store, okrem toho, že ich nevytvára Apple interne, ale pri zostavovaní databázy sprievodcov pracuje s dôveryhodnými partnermi a značkami. Sprievodcov je možné uložiť do apky Mapy, aby ste ich mohli ľahko nájsť. Navyše sa odporúčania pravidelne aktualizujú.

Nabíjacie stanice pre elektrické autá sú ďalším vylepšením. Apka Mapy bude môcť sledovať váš aktuálny stav nabitia batérie, údaje o počasí a pomocou týchto informácii vás nasmerovať na nabíjaciu stanicu. V súčastnosti funkciu podporujú BMW a Ford. Apple ubezpečuje, že neskôr sa pridá mnoho ďalších.

Vlastné mapy od Apple majú prísť do troch nových krajín ( UK, Írsko a Kanada ) koncom tohto roka. Expanzia máp vyrobených Apple mimo US je dobrá správa, avšak na mapy Slovenska si asi ešte chvíľu počkáme.

Domácnosť

Apka Domácnosť tento rok nezískala príliš veľa zmien, napriek tomu ponúka niekoľko pekných vylepšení. Začnime nastavením zariadenia, kde sa po novom v procese samotnej konfigurácie zobrazujú možnosti automatizácie ako návrhy a odporúčania. V hornej časti apky sa nachádza aj nová sekcia stavu zariadenia.

Apka Domácnosť na iPhone
Dôležité ovládacie prvky sú teraz umiestnené v hornej časti apky.

Osvetlenie získa funkciu prispôsobiť sa svetelným podmienkam čo umožní kompatibilným inteligentným svetlám automaticky upravovať teplotu farieb počas dňa. Napríklad znížiť intenzitu modrého svetla vo večerných hodinách.

Zdravie a Kondícia

Apka Kondícia
Apka Aktivita sa teraz volá Kondícia.

Pred pravdepodobným oznamením zabudovaného sledovania spánku v budúcich modeloch Apple Watch Apple pridá do iOS 14 pre všetkých používateľov niekoľko funkcií týkajúcich sa spánku. Tieto funkcie sú v podstate vylepšeniami existujúcich možností v apke Hodiny, konkrétne v karte s názvom Večierka. V závislosti od nastaveného harmonogramu spánku, ktorý si nakonfigurujete, budete dostávať upozornenia a odporúčania o ukončení danej činnosti s blížiacou sa večierkou. Celkový obraz o nových funkciách zameraných na spánok zistíme pravdepodobne až s uvedením nových hodiniek Watch neskôr tento rok.

Aplikácia Aktivita bola aktualizovaná, aby lepšie upozorňovala na údaje, na ktorých vám najviac záleží a v priebehu tohto procesu dostala nový názov: Kondícia. Toto nové meno má zmysel vzhľadom na aktualizované funkcie tréningu v pripravovanej verzii systému WatchOS 7.

Hudba

Bočný panel v apke Hudba
Bočný panel apky Hudba pripomína macOS.

Podľa vzoru nastaveného v apke Podcasty sa nová domovská obrazovka apky Hudba nazýva Na vypočutie. Nová obrazovka poskytne kombináciu odporúčaní založených na vašich zvyklostiach pri počúvaní a poskytne tak priestor na rýchle vychutnanie hudby s minimálnou náročnosťou na prehľadávanie. Tym pádom nahrádza kartu Pre vás, ktorá sa nachádza v predchádzajúcich verziách apky Hudba.

Apka Hudba pre iPad získava obzvlášť vítanú inováciu. Ako už bolo povedané, niektoré apky pre iPad dostávajú nový bočný panel a Hudba je jednou z nich. Bočný panel viac pripomína prostredie, na ktoré sme zvyknutí v systéme macOS. Ďalšou skvelou zmenou je zobrazenie aktuálne prehrávanej skladby spolu s informáciami o skladbe na jednej strane obrazovky, zatiaľ čo text skladby sa v reálnom čase zobrazuje na strane druhej.

Práve hrá na iPade
Vynovená obrazovka Práve hrá na iPade.

Pri prezeraní vašej knižnice v iPhone alebo iPade poskytuje apka Hudba nové filtre, ktoré uľahčujú navigáciu veľkých knižníc. Prejdením prstom po častiach, ako sú zoznamy skladieb, interpreti a albumy, nájdete možnosti filtrovania.

Apka Hudba môže teraz pokračovať automaticky v prehrávaní hudby, keď dôjdete na koniec albumu alebo playlistu, ktorý práve počúvate. Inteligentne identifikuje podobné skladby a pridá ich do zoznamu.

Pripomienky

Vylepšenia v apke Pripomienky
Vylepšenia v apke Pripomienky

Po minuloročnom veľkom prepracovaní Pripomienok chystá Apple v tomto roku ďalšie vylepšenia. K tým najvýznamnejším patrí predovšetkým možnosť priradiť pripomienku konkrétnym ľuďom. Pripomienky už dlho ponúkajú funkciu zdieľaného zoznamu, ale jednotlivcom, s ktorými zoznam zdieľate, môžu byť priradené konkrétne pripomienky, takže vždy viete, kto je za čo zodpovedný.

Pripomienky získali v systéme iOS 13 štyri dynamické zoznamy: Dnes, Naplánované, Všetky, Označené. iOS 14 pridáva piatý dynamický zoznam Priradené mne. Usporiadanie dynamických zoznamov môžete jednoducho zmeniť alebo niektoré z nich skryť.

Minulý rok získali jednotlivé zoznamy v apke Pripomienky možnosť používať jedinečné symboly. Zoznam dostupných symbolov narastá aj v systémoch iOS a iPadOS 14 a navyše pridáva podporu pre emoji.

Ďalšie funkcie apiek

Titulky pre fotografie. Funkcia, ktorá je už dlho k dispozícii v počítačoch Mac, prichádza do zariadení iPhone a iPad: k obrázkom uloženým v iCloud Photos je teraz možné pridať titulky. Titulky, ktoré ste už pridali v systéme MacOS, sa pravdepodobne budú teraz zobrazovať aj v systéme iOS a iPadOS.

Poznámky strácajú pozadie s textúrou, ktoré mali roky. Koniec jednej éry pre Apple Poznámky.

Vylepšený zoznam Vypočujte si v Podcastoch. Karta Vypočujte si v apke Podcasty teraz ponúka lepšie ovládanie pre správu zoznamu “prehrať ako ďalšie” a vylepšené odporúčania.

Aktualizácia apky Počasie. Po akvizícii spoločnosti Dark Sky začiatkom tohto roka pridáva apka Apple ( zatiaľ pre USA ) funkcie, ako sú informácie o zrážkach na nasledujúcu hodinu, upozornenia na nepriaznivé počasie a viacdňové predpovede zrážok.

Vylepšenia Safari. Apple ponúka množstvo vylepšení pre Safari s prichádzajúcim systémom macOS Big Sur. Niekoľko z nich prichádza aj na iOS a iPadOS, vrátane prekladu stránok, reportu o ochrane súkromia a monitoring hesiel.

Siri

Siri získava úplnu podporu prekladov, takže nemusíte samostatne otvárať apku Tlmočník. V systéme iOS a iPadOS 14 prináša niekoľko ďalších zmien.

Neviem sa rozhodnúť, ktorá novinka sa mi páči viac, ale sú tu dve väčšie vylepšenia Siri, jedna funkčná a druhá estetická. Funkčnou zmenou je, že Siri si teraz uvedomuje oveľa viac webových údajov ako predtým, takže môže poskytnúť odpovede na širšiu škálu otázok bez toho, aby vás tlačila do prezerania si výsledkov vyhľadávania na webe. Amazon Alexa a Asistent Google sú už na tom dlho lepšie ako Siri, takže je to veľmi vítaná zmena.

Nové zobrazenie Siri
Nové UI pre Siri.

Estetickou novinkou je, že Siri pri zadávaní nových požiadaviek nebude zaberať celú obrazovku. Namiesto toho uvidíte kompaktné vyskakovacie okno plus animované logo Siri v spodnej časti obrazovky zariadenia iPhone a vpravo dole na zariadení iPad. Výsledky vašich otázok sa budú podobne zobrazovať v menších kontextových oknách.

Siri teraz môže zdieľať váš odhadovaný čas príchodu s kontaktmi pri používaní apky Mapy. Hlas Siri získava vylepšenia v rôznych jazykoch a regiónoch. Súčasný hlas Siri v americkej angličtine používa pokročilý neurónový prevod textu na reč, aby znel prirodzenejšie ako iné hlasy Siri. Ten istý prístup sa teraz bude dať uplatniť na angličtinu v Austrálii, Indii, Írsku, Južnej Afrike a Veľkej Británii, francúzštinu, nemčinu, španielčinu, čínštinu a japončinu.

Písanie rukou s Apple Pencil

Písanie rukou na iPade
Písanie rukou teraz funguje vo všetkých štandardných textových poliach.

Ak sa vám páči písanie rukou pomocou pera Apple Pencil, vylepšenia v iPadOS 14 vás nadchnú. Teda, až do chvíle, kým nezistíte, že zatiaľ podporú len písanie v angličtine a čínštine. O čo ide? Novinka Scribble pre iPad umožňuje pomocou Apple Pencil písať do ľubovoľného textového poľa na iPadOS. Ak napríklad odosielate správu, môžete ju teraz napísať rukou do textového poľa v apke Správy a automaticky sa skonvertuje na tlačený text.

Keď pracujete s ručne písanými poznámkami v apke Poznámky, budete si môcť vybrať tento text dvojitým ťuknutím. Vybraný text je možné skopírovať a ľahko vložiť do inej apky ako tlačený text. Môžete tiež upraviť vlastnosti vybraného textu, napríklad jeho farbu. Nová automatická detekcia textu písaného rukou umožňuje, že na údaje ako telefónne čísla a adresy sa bude dať kliknúť.

Ďalším vylepšením Apple Pencil je možnosť ľahko kresliť dokonalé tvary. Ak pri kreslení zastavíte pohyb po dokončení tvaru sa váš náčrt zmení na dokonalý objekt. Túto funkciu som už videl v aplikáciach tretích strán ale je skvelé, že bola pridaná Applom do vlastných apiek ako sú napríklad Poznámky.

CarPlay a Car Keys

CarPlay je teraz kompatibilný s tromi novými kategóriami apiek: parkovanie, nabíjanie EV a apky na objednávanie jedla. Vývojári apiek týchto typov budú mať svoje apky po prvýkrát k dispozícii na cestách. Panel CarPlay a domovská obrazovka sa navyše dá prispôsobiť pomocou jedinečného pozadia.

Car Keys sú novou funkciou, ktorá je v súčasnosti obmedzená na veľmi úzky zoznam vozidiel, ale má v budúcnosti veľký potenciál. Umožňuje automatické odomknutie vášho auta, keď sa váš iPhone dotkne kľučky dverí, naštartuje auto umiestnením iPhone na konkrétne miesto a pomocou správ môžete dokonca zdieľať kľúč od auta s priateľmi alebo členmi rodiny. Po zdieľaní kľúča od auta sa pridá do apky Peňaženka príjemcu a na základe vašich preferencií sa udeľujú určité povolenia. Môžete poslať niekomu oprávnenie na odomknutie a jazdu, ktoré im poskytuje úplný prístup, ako by ste mali vy, alebo si môžete zvoliť Obmedzenú jazdu, ktorá umožňuje nastavenie limitov, ako sú najvyššia povolená rýchlosť, zrýchlenie a maximálna hlasitosť prehrávania hudby. Áno, Apple pripravila túto funkciu špeciálne pre vaše dospievajúce ratolesti.

Všetko ostatné

Nastavenie predvolených apiek pre emaily a prezeranie internetu. Nie je to úplná kontrola nad predvolenými apkami, ale v oblasti e-mailov a prehliadania webu prinajmenšom Apple teraz ponúka možnosť nastaviť apky tretích strán ako predvolené, takže keď ťuknete na odkazy v iOS a iPadOS 14, otvoria sa v apkách podľa vášho výberu.

Kompaktnejšie zobrazenie prichádzajúcich hovorov. Namiesto úplného zobrazenia na celej obrazovke sa teraz prichádzajúce hovory v zariadeniach iPhone a iPad objavujú v kompaktnom okne v hornej časti obrazovky.

Konečne,

Aktualizácia Ovládacieho centra. Ovládacie centrum teraz ponúka prístup jedným ťuknutím na ovládanie zariadení HomeKit. Ak dávate prednosť starému prístupu túto funkciu môžete deaktivovať v nastaveniach.

Emoji vo forme kontextového menu. Už som spomenul, že klávesnica emoji po novom ponúka vyhľadávanie. Za zmienku stojí, že v prípade iPadu, keď máte pripojenú hardvérovú klávesnicu, sa emoji klávesnica otvára skôr ako kontextová ponuka, než by zaberala celú plochu štandardnej klávesnice. Negatívom toho, aspoň v prípade iPadOS 14 beta 2, je fakt, že na iPade chýba možnosť vyhľadávania.

Diktovanie na zariadení. Zmena, ktorá jednoznačne taží z práce, ktorú Apple vložil do novej apky Prekladač, spočíva v tom, že diktovanie je teraz možné spustiť úplne offline, hneď po tom, čo stiahnete potrebné jazykové súbory.

Vylepšenia pre Sign in with Apple. Možnosť prihlásiť sa pomocou Apple bola predstavená minulý rok, ale fungovala jedine pri vytváraní nových účtov. V systémoch iOS a iPadOS 14 môžete Sign in with Apple použiť aj na existujúce účty a zlúčiť ich tak s vašim Apple ID.


Systémy iOS a iPadOS 14 sú v niektorých ohľadoch zvláštne. Na jednej strane sú pre používateľov menej náročné na zmeny ako predchádzajúce aktualizácie, najmä v prípade iPadu. Zároveň poskytujú opravy a vylepšenia, na ktoré sme dlho čakali. Napríklad kompaktné zobrazenie pre Siri a prichádzajúce hovory, vyhľadávanie v emoji klávesnici, nové skupinové konverzácie v apke Správy, nové vylepšenia na domovskej obrazovke. Čas ukáže do akej miery prispejú zmeny v systémoch iOS a iPadOS 14 k zlepšeniu zážitku pri práci na iZariadeniach.

Jedná vec je jasná: iOS a iPadOS sa zase raz zlepšujú. Aj keď verzia 14 ponecháva na stole veľa nevyriešených požiadaviek používateľov, možno to bolo potrebné na poskytnutie výkonnejších verzií bez chýb, ktoré Apple dodala minulý rok. Všetci máme zoznamy svojich prianí, ale aj tak je najdôležitejšou vecou softvér, ktorý funguje spoľahlivo.


Staňte sa členom klubu fungui~online

Získajte každý mesiac prístup k exkluzívnemu obsahu. Pomôžeme vám objaviť najlepšie apky pre vaše zariadenia a vyťažiť maximum z vášho iPhonu, iPadu a Macu.

Za 39 € mesačne sa môžete tešiť na tieto super výhody:

 • webinár 2x za mesiac, vždy vo štvrtok o 18:00
 • nadupané hodinové vysielanie plné užitočných tipov a trikov, ako vyťažiť z vášho Apple zariadenia maximum
 • odporúčania na skvelé apky, o ktorých by mal vedieť každý užívateľ iPhonu, iPadu alebo Macu
 • rady zamerané na bezpečnosť, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše dáta aj zariadenia
 • interaktívne vysielanie s možnosťou klásť otázky a dostať na ne odpovede
 • záznam odvysielaného webinára dostupný na 48 hodín vždy deň po živom vysielaní
 • odpovede na zaujímavé otázky a riešenia na časté problémy používateľov Apple
 • pozadia, návody, klávesové skratky a šablóny pre Pages, Numbers a Keynote na stiahnutie

A navyše… ako naši predplatitelia priamo podporujete vznik kvalitného obsahu a malú slovenskú firmu, ktorá pre vás jedinečné vzdelávanie tvorí so srdcom a veľkým entuziazmom.

Chcete sa najskôr oťukať a spoznať nás? Máme pre vás prvý webinár zadarmo. Stačí kliknúť, napísať a je váš.