Jesenná hardvérová nádielka z dielne Apple

Jeseň je moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Teším sa na novú várku produktov Apple, ktorú predstavia už 15. septembra. Premýšľal som, že by bolo vhodné zosumarizovať, čo všetko podľa mňa nový hardvér od Apple prinesie. Nie sú to predpovede, iba želania, ktoré sa aspoň trochu pohybujú v rámci reálnych možností.

iPhone

Začať s iPhonom pôsobí vhodne iba preto, že je každoročne hlavným lákadlom jesennej ponuky Apple. Zaujíma ma, akej obľube sa budú tešíť nové konfigurácie veľkostí iPhone 12 a 12 Pro. V súčasnosti používam iPhone X a pravdepodobne sa budem obzerať po 6,1″ modely 12 Pro. Nechcem nič, čo by bolo oveľa väčšie, ako moja aktuálna veľkosť displeja. Dúfam, že sa vylepšenie hlavných funkcií týka aj fotoaparátu. Apple v minulom roku urobila veľký skok vpred s funkciami fotoaparátu a dúfam, že ponúkne ďalší rok zmysluplných upgradov.

Neočakávam lepšiu výdrž batérie, pretože minulý rok bola pre batériu nastavená vysoká latka, takže úprimne, moje najväčšie očakávania ohľadom nového iPhonu sú tie novinky, ktoré zatiaľ nepoznáme. Pretože okrem lepších fotoaparátov mi nenapadá nič významné, čo by som chcel. Som zvedavý, aké prekvapenia v iných oblastiach má Apple v rukáve.

Apple Watch

Minuloročný upgrade, ktorým bol neustále zapnutý displaj, urobil z hodiniek Series 5 fantastického nástupcu predchádzajúcej generácie. Neočakávam, že by tento rok bol u Series 6 taký pútavý. Mojou najväčšou prioritou je výdrž batérie, pretože vďaka funkciám sledovania spánku v novom watchOS 7 je nevyhnutné nabíjať hodinky počas dňa. Bolo by super, keby Apple dokázala ponúknuť rýchlejšie nabíjanie s hodinkami Series 6.

Okrem zmien týkajúcich sa batérie ma najviac zaujímajú ďalšie zdravotné senzory, ktoré by bolo možné pridať, napríklad v súvislosti so spánkom, alebo niečím úplne iným. Apple Watch majú pre mňa osobne zmysel v troch kľúčových oblastiach: ukazovanie času, poskytovanie upozornení a sledovanie zdravia. Zdravie je jediné z nich s veľkým potenciálom pre rast. Som vždy naklonený ďalším vylepšeniam hodiniek zameraných na zdravie.

Mac

Veľmi ma zaujímajú podrobnosti o prvom Macu s Apple Silicon, o ktorom si myslím, že bude laptop. Vylepšený výkon a výdrž batérie sa javia ako samozrejmosť, ale navyše by som rád privítal podporu pre LTE a dokonca aj dotykové ovládanie. Viem, že tento posledný bod je kontroverzný, ale svoj iPad Pro používam ako laptop už viac ako rok. Možnosť dotyku popri klávesnici a trackpadu je celkom fajn.

Dizajnové zmeny v systéme macOS Big Sur viedli niektorých k domnienke, že na Mac prichádza dotykové ovládanie. Myslím si, že tieto vylepšenia v kombinácii s plánovaným pridaním apiek pre iPhone a iPad do obchodu Mac App Store dodávajú týmto špekuláciám určitú vážnosť. Spomedzi všetkého hardvéru od Apple, ktorého príchod sa očakáva na jeseň, ma najviac zaujímajú podrobnosti o najnovšom Macu – veľké prekvapenie pre niekoho, kto Mac za posledný rok aktívne nepoužíval.

Apple TV

Apple TV nepotrebuje aktualizáciu, pretože v drvivej väčšine prípadov použitia funguje ako hlúpy prehrávač videí. Ak však Apple chce, aby sa z Apple Arcade stal pútavý produkt nielen pre mobilné zariadenia, ale aj pre Apple TV, potom by mal výkonnejší model Apple TV zmysel. Divokou kartou môže byť pribalený herný ovládač. Apple by mohla potenciálne pribaliť ovládač od iného výrobcu, ale vďaka všetkým softvérovým vylepšeniam, ktoré tento rok pre ovládače pribudnú, je myšlienka herného ovládača z dielne Apple obzvlášť zaujímavá.

Ostatné

Zdá sa, že viac ako kedykoľvek predtým je na jeseň pripravovaných veľa potenciálne rôznych produktov. Over-ear AirPods ( možno AirPods Studio? ) by mohol byť veľmi zaujímavý produkt, najmä vzhľadom na pripravovanú funkciu Spatial Audio, kú ktorej by sa tento produkt dokonale hodil. Tiež ma zaujíma reproduktor HomePod. Bude láska? Či už v podobe mini verzie, alebo možno nového vlajkového modelu, ktorý je vybavený vhodnou obrazovkou: nové widgety v OS by na HomePode mohli pekne vyniknúť. A nakoniec, prídu dlho očakávané AirTagy v dohľadnej dobe? A čo bezdrôtová nabíjačka s menom AirPower? Určite by ma zaujímala nabíjačka a možno aj AirTagy.

Keď spočítam všetky produkty, ktoré by sa mohli potenciálne objaviť, zdá sa, že by to bolo všetko príliš na trojmesačné rozpätie uprostred pandémie, však? Nehovoriac o tom, že je toho na moju peňaženku priveľa. Uvidíme. September je tu a už snáď nebudeme musieť dlho čakať.